Čínský projekt mega odklonu vody zahajuje zkušební provoz

V pátek zahájil zkušební provoz mega vodní projekt na odvedení vody z nejdelší čínské řeky Jang-c‘-ťiang do řeky Chuaj-che.

Projekt přesměrování vody, který je dlouhý 723 km a jeho výstavba trvala šest let, bude zásobovat vodou 15 měst v provincii An-chuej (Anhui) ve východní Číně a v provincii Che-nan (Henan) ve střední Číně. Očekává se, že z něj bude mít prospěch více než 50 milionů lidí.

V pátek ráno začala výstavba druhé fáze tohoto megaprojektu – s investicí 20,41 miliardy jüanů (asi 66,9 miliardy Kč).

Celková investice v první fázi přesáhla 94,91 miliardy jüanů (asi 311 miliard Kč).

Kromě dodávek vody pro obyvatele a rozvoje lodní dopravy bude tento projekt sloužit také pro zemědělské zavlažování a pomůže zlepšit ekologické prostředí jak řeky Chuaj-che (Huaihe), tak jezera Čchao-chu (Chaohu).

Podle Zhang Xiaowu, prezidenta Anhui Provincial Group Limited pro odklon vody do Chuaj-che, bude projekt dodávat do jezera Čchao-chu ročně přes 500 milionů kubických metrů vody, což pomůže obnovit ekologii jezera. Může také převádět vodu do hlavního toku řeky Chuaj-che, aby se zabránilo jejímu vysychání.

Tento komplexní vodohospodářský projekt během výstavby překonal četné technické potíže a zohlednil také zachování biologické rozmanitosti. Kanál byl přesunut na západ, aby uvolnil místo pro stěhovavé ptáky, zatímco bylo vybudováno několik průchodů pro usnadnění migrace ryb.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *