Spolupráce s Thajskem oslazuje cukrovarnický průmysl v Kuang-si

S blížícím se obdobím sklizně a drcení cukrové třtiny na začátku prosince kontroluje Huang Yongjun v poslední době častěji růst své cukrové třtiny.

Jedenačtyřicetiletý pěstitel cukrové třtiny ve vesnici Pu-li (Buli) pod městem Čchung-cuo (Chongzuo) v jihočínské autonomní oblasti Kuang-si Čuang (Guangxi Zhuang) byl potěšen, že jeho třtina je mnohem vyšší než třtina na sousedních polích – díky pokročilejším opatřením na hubení škůdců, která používá.

„Společnost mi poskytla kvalitní sazenice a technologie,“ řekl Huang, který se pěstování cukrové třtiny věnuje více než 20 let. Jeho pole s cukrovou třtinou je velké přes 50 mu (asi 3,33 hektaru).

Společnost, o které Huang hovoří, je Guangxi Nanning East Asia Sugar Group, čínsko-thajský společný podnik. Huang vydělává každý rok prodejem cukrové třtiny této společnosti kolem 100 000 jüanů (asi 330 000 Kč).

Subtropické Kuang-si má vlhké a horké monzunové klima, které vyhovuje pěstování cukrové třtiny. Produkce cukrové třtiny v regionu představuje více než 60 procent celkové produkce země.

Čchung-cuo (Chongzuo), kde Huang žije, je v Číně nazýváno „hlavním městem cukru“. Město má asi 1,2 milionu pěstitelů cukrové třtiny a jejich celkový příjem přesáhl v poslední sezoně sklizně 10 miliard jüanů (asi 33 miliard Kč).

V roce 1993 založilo pět státních cukrovarnických společností v Čchung-cuo a přední thajský výrobce cukru Mitr Phol společný podnik. V září 2017 se společnost přestěhovala do čínsko-thajského průmyslového parku v Čchung-cuo a investovala více než 2,7 miliardy jüanů (asi 8,9 miliardy Kč) do komplexního projektu využití cukru.

Podle Li Zhanga, viceprezidenta pro vztahy s veřejností ve společnosti, jejich podnikání zahrnuje výrobu cukru, bioenergie, hnojiv, kvasnic a krmiv.

„Třtina produkuje nejen cukr, ale také spoustu vedlejších produktů, které tvoří cirkulární ekonomiku,“ řekl Huang Qinyong z průmyslového parku. Vysvětlil, že bagasa může vyrábět elektřinu nebo být použita k výrobě papíru, z filtračního odpadu může být vyrobeno hnojivo a odpadní melasa z cukrové třtiny může být zpracována na kvasinkové produkty.

Angel Yeast, jedna z předních společností v čínském kvasnicovém průmyslu, spoléhá na bohaté místní zdroje cukrové třtiny a spolupracuje s místními cukrovarnickými společnostmi na rozšíření řetězce cukrovarnického průmyslu a zlepšení přidané hodnoty produktů z cukrové třtiny.

„Společnost dále zpracovává cukrovou třtinu na suché kvasnice, čerstvé kvasnice a kvasnicové extrakty a vyváží je do více než 100 zemí a regionů,“ řekl Liu Peidong, asistent generálního ředitele pobočky kvasnicové společnosti v Čchung-cuo.

Tato spolupráce mezi Čínou a Thajskem nejen osladila život pěstitelům cukrové třtiny, ale také podpořila výměnu mezi čínskými podniky a podniky ASEAN.

Thajský kávový gigant Cafe Amazon otevřel svou první kavárnu v Číně v roce 2019 prostřednictvím spolupráce s cukrovarnickými podniky v Kuang-si, zatímco strojírenský a stavební podnik v Kuang-si podepsal smlouvy s řadou projektů rafinerií cukru v Thajsku.

Park v Čchung-cuo také navázal přátelské vztahy s několika průmyslovými parky v Thajsku a stal se úspěšným modelem pro prohlubování výrobní kapacity a hospodářské a obchodní spolupráce se zeměmi ASEAN.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *