Řezané květiny se rozvíjejí v přední průmysl ve městě Čao-sien

Místní průmysl řezaných květin ve městě Čao-sien (Zhaoxian) se v posledních letech rozvinul a stal se předním průmyslem města.

Čao-sien se nachází na jihozápadě provincie Che-pej (Hebei), 40 km jihovýchodně od hlavního města provincie Š‘-ťia-čuang (Shijiazhuang) a 280 km jižně od Pekingu. Jeho celková rozloha je 675 km2 a celkový počet obyvatel se pohybuje kolem 550 000. Město je známé také svými zemědělskými produkty: sněžnými hruškami, chřestem a kvalitní pšenicí, ale v poslední době se rozhodně dostává do popředí produkce řezaných květin.

Poptávka po řezaných květinách se v Číně každým dnem zvyšuje

Čínská květinová a rostlinná asociace analyzovala podmínky pro produkci a marketing čerstvých řezaných květin. Gao Hongling, generální ředitel Kunming International Flower Auction (KIFA), představil zprávu o průmyslu čerstvých řezaných květin v roce 2021.

Čínská vláda poskytuje silnou podporu pro rozvoj oblastí produkce květin. Investuje do výstavby velkovýroby květin. Země se zavázala ke zvýšení celkové plochy věnované hydroponické produkci květin, zvýšení výnosu produkce květin, zlepšení kvality produktů a obohacení odrůd.

Největším producentem květin v Číně je Jün-nan (Yunnan). Je to jedna ze tří největších oblastí produkce květin na světě. Je to také druhé největší obchodní centrum s čerstvými řezanými květinami na světě. Asi 70 % čerstvě řezaných květin v Číně pochází z Jün-nanu. A zatímco hlavní dodávky květin a rostlin budou v blízké budoucnosti i nadále pocházet převážně z Jün-nanu, rychle se rozšiřují i ​​další oblasti produkce květin.

V roce 2021 prodalo Kunming Flower Auction Trade Center celkem 1,7 miliardy květin, což představuje nárůst o 20,59 % ve srovnání s rokem 2020. Byl to také největší meziroční nárůst za posledních pět let. Průměrná cena za květinu byla 1,29 jüanu (asi 4,5 Kč), o 30,3 % vyšší než v roce 2020, a nejvyšší průměrná cena KIFA za posledních 20 let. Úspěšnost obchodování květin KIFA byla 94,16 %. Prodeje vrcholily v květnu a srpnu. Průměrná měsíční zásoba přesáhla 130 milionů květin.

Obchod s květinami v Kuang-čou (Guangzhou) v Jižní Číně a v Čeng-čou (Zhengzhou) a Čchang-ša (Changsha) ve střední Číně se zdvojnásobil nebo ztrojnásobil. Přestože ceny pravidelně kolísají, úspěšnost obchodování s květinami zůstává kvůli pandemii nad 92 %.

Růže – královna květin

V roce 2021 prodala KIFA 1683 různých odrůd květin. 710 jsou odrůdy růží, z toho 480 jednokvěté odrůdy. Peach Snow (krémová), Pink Snow (růžová), Diana (růžová), Carola (červená), Aisha (vícebarevná) a Snow (bílá) je šest hlavních odrůd. Nejoblíbenější odrůdou na čínském trhu je broskvová růže s ročním prodejem více než 10 000 kusů. Nejoblíbenější vícekvěté růže byly vícebarevné, oranžové nebo růžové. Oranžové růže dominovaly trhu se 40% podílem v nabídce. Průměrná tržní cena oranžových růží byla výrazně vyšší než u ostatních odrůd růží na 1,62 jüanu (asi 5,7 Kč).

Kvalitní domácí řezané květiny nahrazují květiny z dovozu

Vypuknutí epidemie covid-19 výrazně ztížilo dovoz, celní odbavení a distribuci dovážených květin. Vysoce kvalitní květiny z Jün-nanu dominují čínskému květinovému trhu. Dodavatelé v Jün-nanu dále posilují povědomí o své značce prostřednictvím živých vystoupení a přímého prodeje na oblíbených webových stránkách.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *