Návštěvy Si Ťin-pchinga v Kazachstánu a v Uzbekistánu s cílem podpořit regionální spolupráci a posílit bilaterální vztahy

Před státními návštěvami čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Kazachstánu a Uzbekistánu uvedli v úterý politici a učenci z obou zemí, že očekávají, že cesta podpoří regionální spolupráci a posune bilaterální vazby na vyšší úroveň.

Čínský prezident se v uzbeckém městě Samarkand zúčastní 22. zasedání Rady hlav států Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) a od středy do pátku uskuteční státní návštěvy Kazachstánu a Uzbekistánu.

OBOHACENÍ VAZBY ČÍNA-KAZACHSTÁN

Letos si připomínáme 30. výročí vztahů mezi Čínou a Kazachstánem.

V úterý vyšel v novinách Kazakhstanskaja Pravda článek podepsaný čínským prezidentem Si Ťin-pchingem s názvem „Stavíme na minulosti k dosažení většího pokroku ve vztazích mezi Čínou a Kazachstánem“.

V článku Si Ťin-pching uvedl, že „vztahy mezi Čínou a Kazachstánem jsou již dlouho pevné jako skála. Měli bychom si vážit tohoto těžce vydobytého úspěchu a usilovněji pracovat na tom, abychom pokračovali ve věci přátelství mezi našimi zeměmi.“

„Článek na mě silně zapůsobil. Byl tak globální, naplněný hlubokými myšlenkami,“ řekl Serik Koržumbajev, šéfredaktor kazašského listu Delovoy. „Prezident Xi nastínil směry pro další rozvoj a posílení bilaterálních vztahů.“

Předseda Lidové strany Kazachstánu Yermukhamet Ertysbayev připomněl ekonomický přínos Hedvábné stezky, kterou inicioval Xi v projevu na Nazarbajevově univerzitě v Kazachstánu v roce 2013, a uvedl, že „poskytne silnou dodatečnou podporu socioekonomickému rozvoji obrovského mezikontinentálního regionu. od Tichého oceánu přes Baltské moře až po Středozemní moře.“

„Tato (návštěva) je první za posledních pět let. Je to symbolické v tom smyslu, že letos uplyne 30 let od navázání diplomatických vztahů (mezi oběma zeměmi). Jde o velmi důležitý milník,“ řekl Timur Shaimergenov, zástupce ředitele Knihovny prvního prezidenta Republiky Kazachstán.

Shaimergenov vyjádřil naději, že návštěva pomůže usnadnit realizaci konsenzu dosaženého mezi oběma zeměmi a podpoří spolupráci v rámci Hedvábné a stezky.

Gulnar Shaimergenova, ředitelka Centra čínských studií v Kazachstánu, uvedla, že návštěva čínského prezidenta ukazuje, že Čína přikládá velký význam svým vztahům s Kazachstánem, a dá silný impulz k dalšímu prohlubování bilaterálních vztahů.

„Návštěva prezidenta Si Ťin-pchinga má mimořádný význam pro rozvoj trvalého komplexního strategického partnerství mezi oběma zeměmi,“ řekl bývalý generální tajemník SCO Bolat Nurgalijev.

PŘINOS JASNĚJŠÍ BUDOUCNOSTI VZTAHŮM ČÍNA-UZBEKISTÁN

V úterý byl v předních uzbeckých novinách Narodnoe Slovo a Uzbekistánskou národní tiskovou agenturou (UzA) zveřejněn článek podepsaný Si Ťin-pchingem s názvem „Společně pracujeme pro jasnější budoucnost vztahů mezi Čínou a Uzbekistánem“.

V článku Si Ťin-pching řekl: „Letos si připomínáme 30. výročí diplomatických styků mezi Čínou a Uzbekistánem. Během posledních tří desetiletí zapustil obří strom našeho vztahu hlouběji kořeny a stal se bujnějším. Obě země se navzájem respektovaly, podporovaly dobré sousedství, posílení solidarity a úsilí o vzájemný prospěch. Spolupráce napříč všemi oblastmi přinesla konkrétní výsledky.“

„Jsem obzvláště hrdý na to, že podepsaný článek vyšel v našich novinách,“ řekl Ruslan Kenzhaev, zástupce šéfredaktora deníku Narodnoe Slovo.

„Článek provedl exkurzi do dvoutisícileté historie přátelské výměny a shrnul úspěchy 30 let diplomatických vztahů v moderní době. Čínský vůdce nastínil svou vizi, jakým směrem se bude strategické partnerství vyvíjet ve prospěch lidu obou zemí,“ dodal.

Abduvali Saibnazarov, uzbecký expert na sociálně-politické otázky, uvedl, že Xiův článek obsahuje způsoby řešení některých sociálních problémů, které bude muset Uzbekistán prostudovat v další spolupráci s Čínou, jako je tomu v oblasti snižování chudoby.

„Prezident Mirzijojev opakovaně prohlásil, že Uzbekistán bude spolupracovat s Čínou v oblasti snižování chudoby,“ dodal.

Gulshada Urazalieva, docentka Uzbecké národní univerzity, uvedla, že se nejvíce zabývá posílením kulturních a mezilidských výměn mezi Uzbekistánem a Čínou.

Profesor očekává, že obě země budou pokračovat v rozšiřování spolupráce v oblastech včetně výměny mezi ženami, a „společně vybudují úžasnou budoucnost pro čínský a uzbecký lid“.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *