BRI uvádí rozvojové země na správnou cestu růstu

Čínou navržená Iniciativa Hedvábné stezky (BRI) uvádí rozvojové země na správnou cestu k dosažení jejich dlouhodobých rozvojových cílů, řekl vědec.

Khairy Tourk, profesor ekonomie na Stuart School of Business na Illinois Institute of Technology v Chicagu, roky studoval BRI a v lednu 2022 vydal knihu „The Belt and Road Initiative – Chinese solution to deficient global order“. Dlouho ho znepokojují neutuchající pokusy západních médií pošpinit BRI v posledních několika letech.

„Během psaní knihy o BRI mě zarazilo, jak mezinárodní média šíří nepravdy o BRI… Na toto téma se objevilo mnoho negativních zpráv,“ řekl v nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua.

Tourk v dopise Financial Times na začátku srpna, ačkoli souhlasil s názorem britské publikace, že BRI buduje „hodnotnou infrastrukturu v rozvojových zemích“, nesouhlasil s jejím prohlášením, že iniciativa se „přeměňuje ve finanční operaci ve velkém měřítku“ pro Čínu.

„Měli bychom se chránit před obviňováním Číny z problémů, které mají některé země BRI se splácením svých státních dluhů.“

Na příkladu Srí Lanky Tourk ukázal, že ostrovní země dluží Číně pouze 10 procent svého celkového státního dluhu, zatímco 47 procent tvoří tržní půjčky země od západních hedgeových fondů a bank.

„Nedávný bankrot Srí Lanky nemá nic společného s čínskými půjčkami,“ řekl.

Tourk přisuzuje hlavní důvod problému nedávným změnám v měnové politice USA. „Pro rozvojové země, od Srí Lanky po Argentinu, nárůst dolaru v podstatě znemožnil splácení dluhů denominovaných v dolarech.“

„Navíc není třeba zveličovat problém dluhové tísně. Půjčky BRI nepředstavují hrozbu pro globální ekonomiku,“ řekl.

Infrastruktura navíc nebyla po celá desetiletí hlavním zaměřením multilaterálních institucí po roce 1945. „BRI přitáhla světovou pozornost k důležitosti infrastruktury jako základního pilíře ekonomického rozvoje,“ řekl.

Čína udělala maximum, aby pomohla zemím v nouzi, řekl Tourk s odkazem na opatření včetně „záchranných“ půjček mnoha zemím BRI.

V současné době existují dva způsoby, jak se na BRI dívat, řekl Tourk agentuře Xinhua. Západní země se na BRI dívají geostrategickou optikou, řekl. „Jsme zpět ve studené válce, mentalitě hry s nulovým součtem.“

Obviňování Číny „je v mnoha oblastech na Západě v módě“, řekl Tourk. Kdykoli západní média informují o BRI,  vykreslují iniciativu skepticky.

Rozvojové země naopak považují BRI za nejlepší naději na rozvoj, řekl.

Po celá desetiletí tyto země nemohly modernizovat svou zastaralou infrastrukturu, řekl. „Nyní jim Čína poskytuje finanční prostředky, stavební expertizy k vybudování moderní infrastruktury, a to je základ pro udržitelný rozvoj a je dobrým znamením pro ekonomickou budoucnost rozvojových zemí.“

V dlouhodobém horizontu si rozvojové země budou muset půjčovat, dokud se jejich ekonomiky nestanou dostatečně produktivními na to, aby vydělávaly devizy prostřednictvím exportu a stoupaly po technologickém žebříčku, řekl Tourk.

„BRI představuje jejich nejlepší naději na dosažení jejich snů o industrializaci a zlepšení kvality života lidí,“ dodal.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *