Hohhot v severní Číně – smaragdová země míru

Pokud jste se ještě nerozhodli, kam na dovolenou, Hohhot, hlavní město autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko na severu Číny, může být jednou z vašich zajímavých možností.

Hohhot se nachází asi 500 km severozápadně od Pekingu, hlavního města Číny. Cesta vysokorychlostním vlakem z Pekingu do Hohhotu obvykle trvá 2 a půl hodiny a let trvá hodinu a půl.

Město Hohhot, obklopené nádhernými horami Ta-čching (Daqing) a zasazené v horním údolí řeky Ta-chej (Dahei), je obklopené přírodou. Jako hlavní město Vnitřního Mongolska je považováno za politické a kulturní centrum regionu. Jeho mongolské jméno Kuku-Khoto znamená „Zelené město“, protože je jednou z mála městských oblastí zcela obklopených nefritovými loukami. S rozlehlými travnatými pláněmi, nekonečným safírovým nebem a městskými chrámy, které ho obklopují, je snadné pochopit, proč získal tak prestižní titul.

Historie města začala v roce 1557, kdy Altan Khan, vůdce mongolské podskupiny známé jako Tümeds, začal stavět chrám Dazhao.

V 17. století mingský dvůr změnil název města na Guihua neboli „Návrat do civilizace“ a povzbudil čínské farmáře, aby se zde usadili. Město vyrostlo jako pohraniční obchodní centrum i jako náboženské centrum tibetského buddhismu a bohaté úrodné pláně umožňovaly místním farmářům prosperovat.

V roce 1954 bylo město přejmenováno na Hohhot.

Díky mírnému počasí se město stalo oblíbeným cílem letní dovolené pro domácí turisty a je vstupní branou na nedaleké louky Xilamuren. Nacházejí se přibližně 100 kilometrů od Hohhotu a jsou někdy označovány jako Zhaohe Grasslands. Tyto zdánlivě nekonečné pláně oslňují svěží zelenou trávou a různobarevnými květinami, díky čemuž jsou ideální pro pěší turistiku a relaxaci.

Město mnoha kultur a náboženství

Chrám Dazhao byl dokončen v roce 1579 a je nejstarším buddhistickým klášterem ve městě. Uvnitř je centrální prostranství s chrámem zasvěceným císaři dynastie Čching Kangxi (1644–1912), který je obklopený nástěnnými malbami připomínajícími císařovu návštěvu. Nachází se zde velkolepá 2,5 metru vysoká stříbrná socha Buddhy Šákjamuniho. Je považována za jeden ze tří chrámových pokladů, spolu s nástěnnými malbami a zlatými sloupy na obou stranách sochy, které jsou krásně zdobeny dračími řezbami.

Pouhých 100 metrů od chrámu Dazhao se nachází palác Xilituzhao, největší buddhistický chrám v Hohhotu. Výraz „xilitu“ znamená v mongolštině „svaté sídlo“, protože to bylo a stále je jedním z nejdůležitějších míst uctívání ve Vnitřním Mongolsku. Byl postaven za dynastie Ming na počest třetího a čtvrtého dalajlámy.

Kromě buddhistických chrámů je zde spousta muslimských, katolických a křesťanských pietních míst. Nejvýznamnější z nich je Velká mešita, která byla založena za dynastie Čching. Se svými elegantními střechami ve stylu pagody a zdobenými arabskými okny je mešita jedinečnou směsí tradičních čínských a středoasijských architektonických prvků. Z vrcholu 15metrového minaretu můžete vidět úchvatné panorama celého města.

Krása stepí

10 mil jižně od Hohhotu se nachází hrobka Zhaojun, která je považována za jednu z největších atrakcí Vnitřního Mongolska. Je to místo posledního odpočinku Wang Zhaojuna, krásné sídlo císařovny Han, která se v roce 33 př. n. l. provdala za náčelníka Hunů jménem Huhanye.

Čínská legenda vypráví o Čtyřech velkých kráskách – čtyřech ženách z různých dynastií, které byly tak úžasně krásné, že když se objevily, svět ztuhl radostí. Při pohledu na krásnou Xi Shi se ryba ve vodě rozpustila, měsíc  doprovázený půvabnou Diao Chan upadl do zatmění a rozkvetlé květiny zvadly v přítomnosti smyslné Yang Guifei studem. Podle legendy při pohledu na Wang Zhaojun padali ptáci v letu z nebe, protože zapomněli mávat křídly. Wang Zhaojun se narodila před více než 2000 lety v období dynastie Han. Kromě půvabného vzhledu znala i klasické texty a disponovala výtvarným talentem a postupem času se v souladu s dobovou tradicí ocitla na císařském dvoře jako kandidátka na konkubínu panovníka. Císař si tehdy vybíral nevěsty na základě jejich portrétů namalovaných zkorumpovanými dvorními malíři, kteří zdobili kandidátky za peníze. Wang nechtěla dát úplatek, a tak portrétista její portrét ze zášti pokazil. Císař viděl zlo a nevybral si ho pro sebe.

Čas plynul, Čína se zapojila do krvavé války se severním kmenem. Po měsících krveprolití se císař a kmenový náčelník nakonec dohodli na vyřešení konfliktu prostřednictvím manželské smlouvy.

Náčelník trval na tom, že v sázce je pouze císařova dcera, ale císař se nechtěl rozloučit se svou drahocennou princeznou. Nařídil poradcům, aby vybrali jinou ženu, která ji nahradí. Úředníci předložili nelichotivý portrét Wang ke schválení císaři a on nemoudrý návrh schválil. Jaké bylo jeho zoufalství, když se před ním objevila Wang, aby se rozloučila před odjezdem na divoké pastviny! Dal rozkošnou a jemnou dívku na milost a nemilost divokému válečníkovi. Bylo však příliš pozdě na to, aby si to rozmyslel, a Wang opustila říši a už se nikdy nevrátila.

Známá svou mimořádnou krásou, inteligencí a laskavostí přispívala k prosperitě a míru obyvatel. Náčelník byl rád, že ji vidí. Od té doby se vztahy mezi jeho lidem a Huny značně zlepšily a více než půl století vládl mír. Oddanost a odvaha krásné dívky zachránila nespočet životů. Na její počest byly napsány stovky písní, básní a obrazů a sama Wang se zapsala do dějin jako jedna ze čtyř krás Číny. Podle některých lidových příběhů byla Wang nebeská víla seslaná z nebe, aby přinesla mír mezi dva národy. Místní legenda praví, že i když všechna tráva v zimě zežloutne, tráva, která pokrývá hrobku Wang Zhaojuna, zázračně zůstane zelená!


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *