Čína uvádí na trh kvantově zabezpečený „nehacknutelný“ smartphone

Čínský poskytovatel telekomunikačních služeb spustil smartphone využívající kvantové technologie, která dokáže zajistit, že uživatelský chat na zařízení je téměř neodposlouchávatelný.

Tianyi No.1 2022, který uvedl na trh China Telecom, je smartphone vybavený kvantově zabezpečeným šifrovacím modulem a účelovou SIM kartou, která dokáže šifrovat a dešifrovat hlasové hovory v telefonu pomocí distribuce kvantových klíčů, uvedl v úterý Science Daily.

Telekomunikační gigant a startup QuantumCTeck založily v roce 2021 společný podnik s cílem vyvinout kvantovou komunikaci a uvést na trh důmyslné know-how.

Čínští vědci, z nichž někteří byli součástí zakládajícího týmu QuantumCTeck, testovali distribuci kvantového klíče s první kvantovou družicí na světě Micius vypuštěnou v srpnu 2016.

Na rozdíl od tradiční kryptografie využívá technologie jednotlivé fotony v kvantových superpozicích, kterými je klíč vytvořen, aby byla zaručena nenarušitelná bezpečnost komunikace mezi vzdálenými stranami.

Kvantová superpozice je základní princip kvantové mechaniky, který uvádí, že podobně jako vlny v klasické fyzice lze sčítat i jakékoli dva nebo více kvantových stavů.

Komunikace je proto „nehacknutelná“, protože jakýkoli pokus o zachycení klíče by byl okamžitě znám jak odesílateli, tak zamýšlenému příjemci.

„Když uživatel zahájí kvantově zabezpečený chat, náhodně se vygeneruje tajný klíč k ověření jeho identity,“ řekl Zhang Rutong, inženýr z QuantumCTeck. „Po ověření kvantová síť vygeneruje v reálném čase nový klíč pro šifrování hlasových dat.“

„Klíč je vygenerován náhodně, je těžké ho prolomit a ihned po zavolání je zničen,“ dodal Zhang.

Služba je dostupná používají-li odesílatel i příjemci kvantový telefon.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *