Letošek je 50. výročím diplomatických vztahů mezi Čínou a Austrálií. Obě strany mají zájem o další bilaterální vztahy a rozvíjí se výměna mezi podniky.
Zdravé vztahy mezi Čínou a Austrálií jsou výhodné pro obě strany, uvedli někteří podnikatelé z australského státu Victoria.
Victoria s Melbourne jako hlavním městem je druhým nejlidnatějším státem Austrálie a tvoří asi 22 procent národního hrubého domácího produktu (HDP).
Čínský velvyslanec v Austrálii Xiao Qian navštívil Victorii od čtvrtka do soboty a setkal se s některými úředníky, obchodníky a lidmi z kulturního a vzdělávacího prostředí.
„Z australské strany je Čína naším obchodním partnerem číslo jedna a rádi bychom tento vztah dále prohlubovali,“ řekl Matthew Schofield, prezident pobočky Australia China Business Council ve Victorii.
Když mluvil o vzájemných vztazích, poznamenal: „Je skutečností, že existuje vzájemný respekt a touha rozšířit náš společný základ a oblasti shodné v rámci našich obchodních iniciativ a budoucích odvětví.“
Schofield řekl agentuře Xinhua, že po pandemii covid-19 by rád viděl více výměn mezi podniky obou zemí.
Letos uplyne 50 let od navázání diplomatických styků mezi Čínou a Austrálií. Označil to jako „úžasný milník“ a řekl, že „by rád uspořádal mnoho slavnostních akcí, které podpoří připomínku tohoto výročí zde ve Victorii.“
Kellie Parker, australská generální ředitelka těžařské skupiny Rio Tinto, řekla agentuře Xinhua, že mají s Čínou dlouhodobý strategický vztah.
„Jsme neuvěřitelně hrdí na náš vztah s Čínou. Téměř před 50 lety jsme poslali naši první rudu z Pilbary do Šanghaje,“ řekla.
Rio Tinto spolupracuje s předními čínskými odbornými centry včetně China Baowu a Tsinghua University na vývoji nových metod a technologií pro výrobu oceli šetrných k životnímu prostředí, které sníží emise a zlepší efektivitu využívání zdrojů. Společnost letos založila Čínské technologické a inovační centrum v Pekingu, aby lépe propojila své globální operace s čínskými technologickými a inovačními schopnostmi.
Parker o svých čínských partnerech řekla: „Nejenže produkují vysoce kvalitní zboží a služby pro naše podnikání, ale produkují talenty, technologie a investice. A my víme, že to funguje společně v partnerství.“
Těší se na další spolupráci s Čínou, například v oblasti dekarbonizace. „Naším dalším velkým světovým problémem je dekarbonizace a víme, že se můžeme od Číny poučit,“ řekla.
Během své návštěvy se velvyslanec Xiao také setkal s Lindou Dessau, guvernérkou státu Victoria, která poznamenala, že spolupráce mezi Čínou a státem je oboustranně výhodná, a doufá, že uvidí posílení výměny a spolupráce v oblastech, jako jsou vzdělávání, lékařská věda a sport.
Čínský velvyslanec uvedl, že vztahy mezi Čínou a Austrálií mají velmi dobré základy a čínská strana by ráda spolupracovala s australskými lidmi, přičemž 50. výročí diplomatických vztahů bere jako příležitost, jak vztahy vrátit na správnou cestu.