Zámořští sportovci opojeni potravinami na zimních olympijských hrách v Pekingu

Pro některé zámořské sportovce může být soutěžení na zimních hrách v Pekingu „sladkou melancholií“ tím, jak se snaží nalézt rovnováhu mezi udržením formy a vychutnáváním místních lahůdek.

Americká snowboardistka Tessa Maud, která je olympioničkou poprvé, si 12. února před odjezdem z Pekingu domů dopřála ještě jedno velké jídlo v kavárně vesničky sportovců.

Osmnáctiletá dívka se podělila o své menu na TikToku – smaženou rýži, kuře Kung Pao, květák, palačinky a sladkosti ze zelené cibule a pekingskou pečenou kachnu, která chutnala „šíleně“, jak popsala.

Maud se stala internetovou senzací v Číně poté, co sdílela vlog, ve kterém se rozplakala, když jí radostný čínský dobrovolník řekl „Vítejte v Číně“ na zahajovacím ceremoniálu. Tento srdečný okamžik se také dotkl milionů uživatelů internetu po celém světě.

Čekala ale další překvapení.

Peking 2022 se pro Maud ukázal jako zcela nový a příjemný kulinářský zážitek. Vybrat si jídlo pro ni bylo každodenní těžkou volbou, protože „všechno je tak dobré“.

Podrobnosti o svém životě v Pekingu dokumentovala svými deníky z jídelny, které oslovovaly mnoho diváků.

„Zkoušela jsem sladkokyselé vepřové maso, vepřo knedlo zelo, pikantní tofu a nudle Dandan. Řekněte mi, prosím, další věci, které bych mohla vyzkoušet,“ zeptala se na TikToku, na což se okamžitě ozvali sledující, kteří pod jejím účtem vytvořili seznam oblíbených čínských jídel.

Julia Marino, Maudina krajanka, také překvapila svět poté, co přiznala, že během zimních olympijských her v Pekingu od 6. února snědla asi 200 knedlíků.

Marino, která ve finále ženského snowboardového slopestylu získala stříbrnou medaili, neváhala ani vteřinu promluvit o svém oblíbeném jídle – knedlících.

„Od té doby, co jsem tady, jsem snědla asi 200 knedlíků. Právě tolik knedlíků. Vracím se z hor – knedlíky. Cítím, že je to jediná věc, která je vždy dobrá,“ řekla NBC Chicago.

Stejně tak snowboardistka Jenise Spiteri, jediná olympionička reprezentující  Maltu, je další velkou fanynkou čínského jídla.

V Číně se stala „dívkou s červenou buchtou“ poté, co byla celosvětově živě vysílána scéna, kdy z kapsy soutěžního obleku vytahuje rozpláclou buchtu a během přestávky kvalifikační jízda halfpipe se do ní s obrovským úsměvem na tváři zakusuje.

„Začala jsem je jíst první den. A pak na snídani, k obědu a k večeři,“ řekla Spiteri v rozhovoru pro čínská média.

Malé sezamové koule se překvapivě staly její oblíbenou čínskou svačinou. „Znáte ty malé sezamové koule… smažené, obalené sezamovými semínky a šťavnaté s červenými fazolemi uvnitř,“ řekla. „Chci jich sníst stovky.“

Při posledním jídle v olympijské vesnici Spiteri na buchty nezapomněla. „Sbohem úžasným pracovníkům, kteří nám každý den podávali jídlo,“ usmívala se na fotce s pracovnicemi jídelny a v ruce držela buchtu s červenými fazolemi.

GLOBÁLNÍ JÍDLO S ČÍNSKOU PŘÍCHUTÍ

Kromě čínské kuchyně, která tvoří jednu třetinu jídelního lístku, je zde sportovcům nabízeno celkem 678 jídel uspokojujících různé chutě a potřeby ve třech soutěžních zónách Peking, Jen-čching (Yanqing) a Čang-ťia-kchou (Zhangjiakou), podle plánů vesnic organizačního výboru a operační oddělení.

Menu, vyvíjené téměř čtyři roky, je navrženo tak, aby vyhovovalo různým stravovacím potřebám a požadavkům sportovců a zároveň zohledňovalo náboženskou rozmanitost, řekl Song Xueying, provozní ředitel zimní olympijské vesnice Jen-čching.

Autentické čínské jídlo sahá od pekingské pečené kachny, kuřete Kung Pao, Ma Po Tofu, knedlíků až po regionální speciality, jako jsou pikantní nudle Sichuan Dandan, kantonské jídlo Char Siu nebo čínské BBQ vepřové maso.

Jutta Leerdam, 23letá rychlobruslařka z Nizozemska, zveřejnila na sociálních sítích svůj oblíbený pikantní hotchpotch. „Toto je slavná čínská svačina, pikantní hotchpotch, která je zdravější než burger a hranolky,“ chválila Leerdam.

Kromě tradiční asijské kuchyně, jako je sushi, udon a restované kimchi, je podle organizačního výboru k dispozici také západní pizza a těstoviny, které uspokojí různé chutě.

Kromě toho se v kantýně podává řada vegetariánských a halal jídel s košer službou, která uspokojí specifické stravovací potřeby sportovců z různých kultur.

Cateringové služby na hrách v Pekingu si získaly široké uznání členů olympijské rodiny včetně prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha.

„Kdybych zůstal ve vesnici tři dny, přibral bych dalších 10 liber,“ řekl 11. února při své návštěvě olympijské vesnice v Jen-čching.

SETKÁNÍ JÍDLA  S HIGH-TECH

Hitem se také stalo technicky orientované jídelní prostředí v hlavním mediálním centru (MMC) s robotickým barmanem v chytré kantýně. Pan Mix se stal „rockovou hvězdou“ se svou „Tech Show“, která se stala na sociálních sítích virální.

Jídelna o rozloze 3700 metrů čtverečních je schopna pojmout téměř stolujících 1000 lidí s nabídkou více než 100 pokrmů.

„Máme více než 10 chytrých cateringových zařízení včetně automatického smažicího woku, stroje na burgery i barmana,“ řekl Zhong Zhanpeng, vedoucí projektu MMC Smart Restaurant v rozhovoru pro společnost Xinhua.

Na hrách v Pekingu byli představeni roboti kuchaři, kteří automaticky řídí program vaření. „S velkou účinností jsou z hlediska výsledku téměř tak dobří jako skuteční lidští kuchaři, protože jsme obdrželi dobré komentáře od novinářů,“ řekl Zhong.

Pokrmy doručuje na stůl těch, kteří si jídlo objednají, počítačem řízená dráha zvaná sky track.

„Opravdu mě to baví. Nejenže je to velmi efektivní, je to také zábavné. Je příjemné sledovat, jak vám robot podává objednané jídlo,“ řekl mediální pracovník z Británie.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *