Úředník OSN pro uprchlíky říká, že příspěvek Číny pomáhá zmírnit zoufalou situaci v Afghánistánu

Prostředky, které Čína poskytla Afghánistánu, pomáhají vnitřně vysídleným Afgháncům přečkat krutou zimu a pandemii covid-19, zatímco zapojení Číny na politických úrovních by usnadnilo dlouhodobé řešení situace po uspěchaném stažení amerických sil a jejich spojenců, řekl vysoký představitel agentury OSN pro uprchlíky.

Kvůli konfliktu po stažení sil NATO pod vedením USA z Afghánistánu zůstává asi 3,5 milionu Afghánců vysídleno, 80 procent z nich jsou ženy a děti, které byly závislé na humanitární pomoci, řekl Indrika Ratwatte, ředitel pro Asii a Tichomoří vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se sídlem v Bangkoku.

„Je to velmi, velmi zoufalá situace, pokud jde o humanitární potřeby,“ řekl nedávno společnosti Xinhua v exkluzivním rozhovoru.

Vysídlené obyvatelstvo čelí v Afghánistánu kruté zimě od listopadu loňského roku, která by měla trvat do konce února nebo začátku března. „I když sníh začne tát, teplota v některých oblastech může klesnout až na minus 20 až 25 stupňů Celsia,“ řekl.

Pandemie covid-19 přináší také výzvy, protože pouze 10 procent afghánské populace bylo plně očkováno, což znamená, že vakcíny, injekční stříkačky a ochranné pomůcky darované čínskou vládou byly „velmi užitečné“.

V rozhovoru prostřednictvím video odkazu vyjádřil Ratwatte znepokojení ze špatné zdravotnické infrastruktury ve venkovských oblastech země, takže takové dary jsou zásadní pro imunizaci obyvatelstva.

„Jak všichni víme, s novou variantou, která se stále šíří, pokud nejsou všichni naočkováni, nikdo není ve skutečnosti v bezpečí,“ řekl a dodal, že Čína úspěšně zvýšila očkování na domácím trhu.

Ratwatte řekl, že UNHCR vynaložilo zvláštní úsilí pro Afghánistán, ale protože mechanismy pro zvládání jsou přetíženy, je zapotřebí další pomoci.

V lednu zahájila agentura OSN pro uprchlíky žádost o pomoc Afghánistánu v hodnotě 4,4 miliardy amerických dolarů v rámci své největší humanitární výzvy pro tuto zemi, uvádí Ratwatte.

Řekl, že rostoucí podpora a příspěvek Číny k UNHCR a dalším snahám o pomoc prostřednictvím bilaterálních i multilaterálních cest jsou velmi vítány.

Podle údajů UNHCR je Čína jedním z dárců veřejného sektoru, který v roce 2021 přispívá nejméně o 20 procent nad úrovněmi z roku 2020. Příspěvek země se zvýšil z 1,77 milionu amerických dolarů v roce 2020 na 5,33 milionu dolarů v roce 2021.

Čína darovala zásilku základních humanitárních dodávek prostřednictvím Fondu pro pomoc jih-jih ve spolupráci s UNHCR, která dorazila do Afghánistánu v listopadu a pomohla vysídleným lidem, navrátilcům a hostitelským komunitám v Afghánistánu překonat krutou zimu.

„Oceňujeme zvýšení příspěvku čínské vlády UNHCR,“ řekl. „Samozřejmě bychom uvítali, kdyby čínská vláda zvážila svou multilaterální podporu i UNHCR a pokračovala ve své bilaterální podpoře.“

Ratwatte také poukázal na to, že čínský příspěvek ke zlepšení situace v Afghánistánu přesahuje poskytování lékařských a humanitárních zdrojů. „Velmi si vážíme toho, co Čína udělala, nejen pokud jde o zdroje, ale také snahu zapojit se na politické úrovni v Afghánistánu, abychom našli řešení,“ řekl.

„Ačkoli zdroje jsou velmi důležité, je zřejmé, že se oceňuje angažovanost na politické úrovni při hledání řešení pro uprchlíky, protože to je to, co všichni nakonec chceme mít,“ řekl.

Ratwatte poznamenal, že prioritou zůstává zajistit 38 milionům lidí v Afghánistánu základní podporu, aby mohli mít život, důstojnost a odolnost. Vyzval mezinárodní společenství, aby se spojilo a prokázalo politickou vůli a schopnost řešit klíčové problémy, kterým čelí afghánský lid, včetně financování veřejných služeb, zdravotní péče a vzdělávání.

„Toto jsou také velmi důležité věci, které je třeba odblokovat na politické úrovni a vyžadují věnování zdrojů,“ řekl.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *