RCEP poskytuje podnikům v Če-ťiang ve východní Číně v prvním měsíci platnosti výhody ve výši 8,7 milionu jüanů

Regionální komplexní ekonomické partnerství (RCEP), které vstoupilo v platnost 1. ledna 2022, představilo nové exportní příležitosti podnikům v provincii Če-ťiang (Zhejiang) ve východní Číně od svého, uvedly v pondělí Shanghai Securities News.

Podle statistik vydala celní správa Chang-čou (Hangzhou) v lednu tohoto roku 2953 osvědčení o původu RCEP, která zahrnují zboží v hodnotě 878 milionů jüanů (asi 2,9 miliardy Kč) a poskytují podnikům v Če-ťiang výhody ve výši více než 8,7 milionu jüanů (asi 29 milionů korun). Produkty požívající exportních výhod jsou zejména zemědělské produkty, textilie, oděvy, vodní produkty a dálší.

V prvním měsíci, kdy RCEP vstoupilo v platnost, podnikyv Če-ťiang zaznamenaly velký nárůst vývozu do Japonska, z čehož těží 26 krajů v horských oblastech.

Jedlé houby jsou čtvrtým největším zemědělským odvětvím v Če-ťiang. Zemědělská skupina Tianhe se sídlem v Lung-čchüan (Longquan), okresním městě Če-ťiang, vyvezla v roce 2021 téměř 50 milionů jüanů (asi 167 milionů Kč) jedlých hub, z nichž 60 procent bylo vyvezeno do Japonska. V lednu tohoto roku společnost požádala o sedm certifikátů původu RCEP, které se týkaly částky 1,5666 milionu jüanů (asi 5 milionů Kč), a ušetřila téměř 10 000 jüanů (asi 33 000 Kč) na clech.

Celní koncese platná v RCEP se zavazuje postupně snižovat clo většiny produktů z vodních produktů vyvážených z Číny do Japonska a Korejské republiky (ROK) na nulu ze současných 3,5 až 10 procent, což přinese velké výhody pro zpracovatelský průmysl vodních produktů v Če-ťiang .

Nedávno, na základě požadavku RCEP, udělil japonský úřad celní úlevu ve výši více než 4000 jüanů (asi 13 000 Kč) na mražené španělské makrely v hodnotě 2,06 milionu jüanů (asi 6,9 milionu Kč) vyvezené z Če-ťiangu, které právě obdržely „průkaz totožnosti“ tj. osvědčení o původu RCEP od celního úřadu Tchaj-čou pod celním úřadem Chang-čou.

Zhejiang Huakang Pharmaceutical Co., Ltd., skrytý šampion v Če-ťiang, v lednu tohoto roku požádal o osm certifikátů původu RCEP pro vývoz do zemí ASEAN, které následně obdržel a které zahrnují zboží v hodnotě 3,067 milionu jüanů (asi 10 milionů Kč), což společnosti přineslo výhody kolem 52 000 jüanů (asi 173 000 Kč).

Dne 1. února vstoupilo RCEP v platnost pro ROK a hlavní exportní produkty z Če-ťiang, jako josu textil, oděvy a zavazadla, jsou všechny zahrnuty do seznamu snížení cel. Odhaduje se, že RCEP může pomoci ušetřit náklady na cla pro textilní podniky Če-ťiang o více než 25 milionů jüanů (asi 84 miliony Kč) v prvním roce jeho implementace.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *