Použité zboží je první volbou pro více Číňanů

Ihned poté, co se Li Yuanyuan, návrhářka žijící v Šanghaji, nastěhovala do svého nového bytu, založila online skupinový chat a začala posílat pozvánky všem svým sousedům.

Chtěla si koupit nějaké věci z druhé ruky a založení online skupiny v rezidenční komunitě je oblíbený a pohodlný způsob, jak toho dosáhnout.

Poptávka je solidní. Netrvalo dlouho a obyvatelé z jiných komunit si našli cestu do její chatovací skupiny.

Objem čínského trhu použitým zbožím vzrostl z 300 miliard jüanů (asi 1 bilion Kč) v roce 2015 na více než 1 bilion jüanů (asi 3,3 bilionu Kč) v roce 2020, přičemž produkty pokrývají téměř všechny kategorie spotřeby, podle zprávy institutu z roku 2021 o odvětví dalšího prodeje. energie, životního prostředí a ekologie na Univerzitě Tsinghua.

Nárůst odráží měnící se požadavky a názory Číňanů na spotřebu, řekl Zhang Li, výzkumník z Čínské akademie pro mezinárodní obchod a ekonomickou spolupráci (CAITEC).

Tradičně je nákup použitých předmětů často vnímán jako známka finančního boje, který může vést ke společenské hanbě. Dnes to Číňané, zejména mladí lidé, vnímají pragmatičtěji.

„Více spotřebitelů se zaměřuje na skutečnou hodnotu produktu namísto toho, zda je nejnovější,“ řekl Zhang.

Podle velké datové společnosti Analysys jsou lidé mladší 35 let hlavní uživatelskou základnou platforem s použitým zbožím.

V online chatovací skupině, kterou založila  Li, lidé obchodují hlavně s nepoužitými dárky, nábytkem a dětskými výrobky. „Mnoho mladých matek prodává použité kočárky nebo postýlky a transakce jsou tam docela aktivní,“ řekla.

Čínské online prodejní platformy, které v posledních letech rychle rostou, takové transakce usnadňují.

Objem čínského přeprodávaného zboží online vzrostl z 250 miliard jüanů (asi 836 miliard Kč) v roce 2019 na více než 370 miliard jüanů (asi 1,2 bilionu Kč) v roce 2020, což představuje 36 procent celkového trhu s použitými produkty, uvádí poradenská společnost iiMedia Research.

„Ekonomika z druhé ruky“ pomáhá využít potenciál spotřeby a diverzifikovat trh elektronického obchodování,“ řekl Bai Ming, další výzkumník CAITEC, a dodal, že může sloužit jako nová hnací síla hospodářského růstu.

„Má také své zelené výhody, protože pomáhá snížit plýtvání zdroji a dosahuje recyklovaného využití,“ dodal Bai.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *