Lunární Nový rok – Loučíme se s Buvolem, vítáme Tygra

Lunární Nový rok, známý také jako Jarní festival, dnes slaví téměř 2 miliardy lidí po celém světě.

Mnoho asijských kultur se historicky řídí lunárním kalendářem, nikoli solárním, takže lunární Nový rok připadá každý rok na jiný den v našem kalendáři.

V roce 2022 připadá lunární silvestr na 31. ledna a nový rok začíná v úterý 1. února.

Tradičně je to čas uctívání předků a božstev, rodinných setkání a pouličních průvodů a ohňostrojů k zahnání zlých duchů. Ačkoli vychází z čínského lunárního kalendáře, lunární Nový rok se slaví také v Koreji, Singapuru, Mongolsku, Tibetu, Vietnamu a asijských komunitách po celém světě.

Čínský kalendář je 12letý cyklus, s každým rokem je spojeno jedno z dvanácti zvířat – krysa, vůl, tygr, králík, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes a prase. Předchozí rok byl pod vládou Vola, rok 2022 bude patřit Tygrovi.

Konec novoroční sezony přináší první úplněk, který letos zazáří 15. února.

Lunární Nový rok je vnímán nejen jako začátek roku, ale také jako čas znovusjednocení a znovuzrození, označující konec zimy a začátek jara.

Tisíce let tradice

Přípravy začínají na začátku posledního měsíce starého roku. Osmého dne tohoto měsíce celá rodina začíná s generálním úklidem domu, aby z něj vyhnali zlé duchy. V tento den se jí tradiční sladká rýžová polévka zvaná laba. 23. posledního měsíce roku se loučí domácí bůh kuchyně, který odchází, aby podal zprávu Nefritovému císaři.

Večer se naaranžuje okázalá večeře ze sladkých pokrmů a ústa boha kuchyně se potřou medem. Druhý den začínají pořádné přípravy na svátky – nákupy, příprava dárků, ale i obkládání vchodových dveří novoročními obrázky Nianhua. V těchto dnech je dobrým zvykem splácet dluhy.

Nejdůležitějším dnem je Novoroční večer. Od rána se na přípravě jídel podílí celá rodina. Hlavním chodem je jiaozi. Na rozdíl od Evropanů tráví Číňané Nový rok doma a se svou rodinou. V tento den se navzájem rozdávají dárky. Obvykle se jedná o čerstvé ovoce, slazené ovoce, sušenky, bonbony nebo obálky na peníze. Za soumraku jsou v ulicích ohňostroje. Poté se tradičně obětuje u domácího oltáře zasvěceném předkům a usedne se ke společné večeři, kde se tradičně konzumuje svařené víno nebo vodka. Rodina tráví čas u stolu až do rána, povídá si a hrají hry (např. karty, mahjong).

Na úsvitu Nového roku pán domu ze dveří vyfotografuje Nianhua. V tento den se opět přinášejí oběti předkům a následuje společná oslava v ulicích města, kde se za doprovodu hudby a ohňostrojů konají tradiční lví tance. Vrcholným prvkem oslav je průvod několika desítek lidí s podobiznou draka. Pouliční zábava trvá až do pozdních nočních hodin.

V následujících dnech se ulice města vyprázdní a většina obchodů a úřadů je zavřená, protože Číňané tradičně jezdí na výlety k příbuzným.

Oslava Nového roku končí Slavností lampionů.

Rok tygra

Samotný původ čínského zvěrokruhu je nejistý. Některé čínské legendy tvrdí, že bohové posuzovali vlastnosti zvířete a dali jim řád, jiné, že 12 zvířat zvěrokruhu byla jediná, která se loučila s Buddhou. Prvním zvířetem měl být silný vůl, ale krysa ve strachu o své místo skočila volovi na záda a seskočila, aby zaujala první pozici (Eberhard 2007: krysa). Pořadí bylo následující:

 1. krysa (鼠, shŭ)
 2. vůl (牛, niú)
 3. tygr (虎, hŭ)
 4. zajíc (兔, tù)
 5. drak (龙, lóng)
 6. had (蛇, shé)
 7. kůň (马, mă)
 8. ovce / goat (羊, yáng
 9. opice (猴, hóu)
 10. kohout (鸡, jī)
 11. pes (狗, gŏu)
 12. vepř (猪, zhū)

Loňský patron, vůl, byl ve velké úctě jako pracovní zvíře. Někteří Číňané kvůli tomu nejedli hovězí, i když to mohl být také vliv buddhismu. Vůl také symbolizoval jarní práci na poli; byla kombinována s vodou a plodností. Tygrovi, králi hor, a šelmě, která děsila svou mocí, byly učiněny prosebné oběti. Strach z tygra byl tak velký, že jeho jméno bylo tabu. Odkazuje se na něj jako na „ctihodného tygra“ (老虎, lăohŭ) nebo se jeho jméno nevyslovovalo a popisoval se jako „král hor“. Tygr byl však hodnocen kladně, protože chránil před démony a symbolizoval velkou odvahu a mužskou sílu.

Ve východních kulturách má tygr význam spojený s odvahou, silou a vášní. Lidé narození ve znamení tygra jsou energičtí a zároveň nepředvídatelní. Dokážou ovlivnit svým charizmatem a dokonale se cítit ve světle reflektorů. Čínský charakter tygra je spojen s velkým osobním kouzlem, díky kterému jsou tygři mezi lidmi žádoucí a oblíbení. Nemají rádi pomluvy ani pokrytectví a špatně snášejí kritiku namířenou proti nim.

V letech tygra se narodili: Kaddáfí, Marx, Tom Cruise, Horatio Nelson, Leonardo Di Caprio, Christian Bale, Georg Wilhelm Hegel, Louis de Funes, Jon Bon Jovi, Lindsay Lohan, Agatha Christie, sir Alec Guinness, Marilyn Monroe, Ludwig van Beethoven, Stevie Wonder, Charles de Gaulle.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *