Jednání o dohodě o volném obchodu s Čínou přinesou příležitosti k růstu, říká ekvádorský prezident

Ekvádorský prezident Guillermo Lasso chválil zahájení jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Ekvádorem a Čínou a prohlásil, že zvýšení exportu do Číny vytvoří pro jeho zemi příležitosti k růstu.

Lasso, který minulý týden zakončil svou oficiální návštěvu Číny, to řekl na středeční tiskové konferenci, kde rozvedl výhody jednání pro Ekvádor.

Čínský ministr obchodu Wang Wentao a ekvádorský ministr pro výrobu, zahraniční obchod, investice a rybolov Julio Prado nedávno podepsali memorandum o porozumění, které značí začátek dvoustranných jednání o dohodě o volném obchodu.

„Globální ekonomika je realitou,“ řekl Lasso. „Věřím, že dříve nebo později jsme museli dosáhnout tohoto bodu s Čínou.“

Prezident zdůraznil, že je třeba zlepšit a diverzifikovat export mimo špičkové produkty, jako je pitahaya, a poznamenal: „Prodat více krevet a více banánů do Číny znamená více zaměstnanosti v Ekvádoru. Tyto trhy budou posíleny.“

„Věřím, že malá země jako Ekvádor se 17,7 milionu obyvatel má na tomto velkém trhu s 1,4 miliardy obyvatel mnoho příležitostí. Pro Ekvádor je to velmi pozitivní,“ řekl Lasso.

Zatímco postupné zotavení z pandemie covid-19 neumožňuje velký ekonomický skok ke zvýšení zaměstnanosti, Ekvádor může „najít pozitivní cestu v Číně“ k růstu prostřednictvím rostoucí otevřenosti obchodu, řekl.

Vzhledem k tomu, že pouze tři z 10 Ekvádorců mají formální zaměstnání, jedním z problémů, kterým čelí ekvádorská vláda, je zvýšit zaměstnanost, což naléhavě vyžaduje zvýšení exportu a přilákání investic.

V posledních letech dosáhla ekonomická a obchodní spolupráce mezi Čínou a Ekvádorem pozoruhodných výsledků s výrazným růstem bilaterálního obchodu, uvedlo čínské ministerstvo obchodu v prohlášení na začátku tohoto týdne.

Čína je již dva roky po sobě druhým největším obchodním partnerem Ekvádoru. V roce 2021 dosáhl bilaterální obchod 10,95 miliardy amerických dolarů, meziročně o 44,5 procenta více.

Podepsání dohody o volném obchodu pomůže dále využít potenciál bilaterálního obchodu a podpoří jeho udržitelný, stabilní a diverzifikovaný rozvoj, uvádí prohlášení.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *