Jaké jsou vyhlídky Číny v roce 2022 podle ekonomů?

Pro Čínu byl rok 2021 milníkem. Ve vysoce kvalitním vývoji bylo dosaženo značného pokroku tváří v tvář neočekávaným výzvám a vnějším nejistotám.

Byl to také nový začátek. Země se vydala na novou cestu, aby do poloviny 21. století vybudovala moderní socialistickou zemi.

Udrží Čína při vstupu do roku 2022 dynamiku hospodářského růstu? Jaké jsou politické priority pro letošní rok? Co lze očekávat od čínského kapitálového trhu?

Společnost Xinhua se zeptala ekonomů na jejich názory na žhavá témata týkající se vyhlídek Číny. Zde jsou jejich odpovědi.

Q1: Jak se díváte na letošní makroekonomickou situaci?

Navzdory trojitému tlaku snižující se poptávky, nabídkovým šokům a slábnoucím očekáváním si čínská ekonomika letos pravděpodobně udrží stabilní tempo růstu, řekl Liu Yuanchun, viceprezident Renmin University of China.

Potenciál hospodářského růstu země neustále posiluje klesající míra nezaměstnanosti, obecně stabilní cenová hladina, stabilní a klesající poměr makrofinanční páky, posílené vědecké a technologické inovace, stále rostoucí mezinárodní konkurenceschopnost a komplexní posilování lidského kapitálu, dodal Liu.

Čína je na politické úrovni dobře připravena čelit výzvám v tomto roce, řekl Peng Wensheng, hlavní analytik China International Capital Corporation.

Země pravděpodobně zaznamená zrychlení hospodářského růstu ve druhé polovině roku, protože mezi zavedením politik a jejich dopady je časová prodleva, řekl Peng.

Vývoz, zahraniční investice, zelené a high-tech investice a digitální ekonomika budou nadále poskytovat solidní podporu pro vysoce kvalitní rozvoj čínské ekonomiky, řekl Shen Jianguang, hlavní ekonom JD.com.

Q2: Jaké budou pravděpodobně letošní politické priority?

Existuje zjevný signál zajištění stabilního růstu od úřadů, které budou pokračovat v obezřetné měnové politice a proaktivní fiskální politice, řekl Liu.

Kromě tradiční infrastruktury se zaměří na zelené investice, snížení daní a poplatků a převodní platby, řekl Peng.

Dodal, že vláda bude extrémně opatrná při zavádění politik, které mají zpřísňující účinek, a je menší šance, že regulační politiky budou v určitých sektorech zaváděny současně.

Systém dohledu nad ekonomikou platformy, který klade důraz jak na regulaci, tak na rozvoj, bude postupně zdokonalován, což přispěje k dlouhodobému zdravému rozvoji sektoru a zvýší očekávání a důvěru podniků, řekl Shen.

Q3: Jaké nové investiční příležitosti se všem otevřou?

Čína se zaměří na průlomy ve vědeckých a technologických inovacích a na posílení slabých článků v domácích průmyslových a dodavatelských řetězcích, mimo jiné, což bude vyžadovat velké investice, řekl Liu.

Za čínskými cíli uhlíkového maxima a uhlíkové neutrality jsou oživení venkova a modernizace spotřeby obrovskými investičními příležitostmi, řekl Peng.

Shen zmínil investiční potenciál do nové infrastruktury a pokročilé výroby.

Q4: Jak vidíte budoucí vývoj trhu s bydlením?

Čína se bude i nadále držet zásady „bydlení je pro bydlení, nikoli pro spekulace“, řekl Shen a dodal, že budoucí politiky budou lépe koordinovat stabilní růst a prevenci rizik v sektoru.

Vláda přijme politiku specifickou pro města, aby podpořila pozitivní cyklus a zdravý rozvoj sektoru, řekl.

Peng uvedl, že selhání jednotlivých developerů nepovede k systémovým dopadům a rizika jsou likvidována řádným způsobem.

Poptávka po bydlení zůstává silná u mnoha, kteří kupující dům poprvé, i u těch, kteří touží po lepších životních podmínkách, což tvoří základ pro dlouhodobý, stabilní a zdravý rozvoj sektoru nemovitostí, řekl Liu.

Q5: Co očekávat od čínského kapitálového trhu, když nejistota na globálním finančním trhu narůstá?

Navzdory nejistotám na globálním finančním trhu v letošním roce má čínský kapitálový trh stále základy a podmínky pro udržitelný a zdravý rozvoj, řekl Liu s odkazem na stabilní tempo růstu čínské ekonomiky, větší likviditu a pokračující reformy.

Příležitosti převažují nad výzvami pro čínský kapitálový trh v roce 2022, řekl Peng.

Řekl, že čínská politika ke stabilizaci růstu je opakem zpřísňování politiky a sestupného cyklu v zámoří.

V budoucnu se podmínky na čínském trhu a institucionální prostředí dále zlepší. Kapitálový trh země se stane atraktivnějším a aktiva denominovaná v jüanu se stanou cennějšími, řekl Shen.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *