Hodnota čínského obchodu s partnery FTA dosáhla v roce 2021 36 bilionů korun

Celková hodnota dovozu a vývozu mezi Čínou a jejími partnery v rámci dohody o volném obchodu (FTA) dosáhla v roce 2021 10,8 bilionu jüanů (asi 36 bilionů Kč), meziročně o 23,6 procenta více, řekl Gao Feng, mluvčí ministerstva obchodu (MOC), na středeční tiskové konferenci.

Během stejného období bylo tempo růstu čínského obchodu s partnery z FTA o 2,2 procentního bodu vyšší než u celkového zahraničního obchodu a o 2,4 procentního bodu vyšší než u obchodu s partnery mimo FTA, uvádí Gao.

Čína dosud podepsala 19 dohod o volném obchodu s 26 zeměmi a regiony a hodnota obchodu země s jejími partnery FTA zahrnující Asii, Oceánii, Latinskou Ameriku, Evropu a Afriku tvoří asi 35 procent její celkové hodnoty zahraničního obchodu, uvádí dále Gao.

Dodal, že v další fázi bude MOC nadále prosazovat jednání o dohodě o volném obchodu mezi Čínou a Zálivem, Čínou a Izraelem, Čínou a Norskem, Čínou a Ekvádorem, Čínou a Japonskem a Korejskou republikou za účelem společné podpory regionální hospodářské integrace a také liberalizace a usnadnění obchodu a investic.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *