Čínský spotřebitelský trh vzkvétá uprostřed nákupního boomu Jarního festivalu

Díky nadšení lidí pro letošní olympijské hry byl jejich maskot, panda Bing Dwen Dwen, po celé Číně vyprodán. Čína zažila během svátku lunárního Nového roku, prvního sedmidenního festivalu roku, který skončil v neděli, čilý spotřebitelský ruch.

Zatímco zimní hry podpořily růst v odvětví ledu a sněhu, skutečná ekonomika využila digitální technologie k vylepšení služeb a splnění různých požadavků spotřebitelů online i offline.

DOŠLY PANDY

Když v pátek Zimní olympijské hry v Pekingu začaly, více než milion lidí zaplavilo oficiální obchod Tmall olympijských her a spěchalo si koupit maskota Bing Dwen Dwena, plyšovou pandu na bruslích a další zboží, uvádí zpráva společnosti e-commerce gigant Alibaba.

Průmyslová data odhalila rostoucí chuť Číňanů na sporty a zábavu na ledu a na sněhu, kterou podpořily hry v Pekingu.

Během období od silvestra do pátku vzrostl prodej lyžařského vybavení meziročně o více než 180 procent a prodeje produktů souvisejících se zimními sporty vzrostly o více než 300 procent, uvedl Tmall.

Od začátku ledna zaznamenal objem vyhledávání výrazů „curling“ a „lední hokej“ meziroční nárůst o 310 procent, respektive 130 procent, přičemž mezi mladou generací roste atraktivita sportů na ledě a na sněhu, uvádí Dianping, čínská verze Yelpu.

Trend ledu a sněhu se přehnal po celé zemi a dodal impulz i čínskému turistickému trhu. Na cestovní pobočce Alibaba Fliggy vzrostl objem objednávek produktů souvisejících se sněhovou a ledovou turistikou oproti loňskému roku o více než 30 procent a lyžařská střediska včetně pohoří Čchang-paj (Changbai) v severovýchodní čínské provincii Ťi-lin (Jilin) se stala horkými destinacemi.

Očekává se, že čínský trh s turistikou na ledu a sněhu si udrží dynamiku růstu díky řadě pozitivních faktorů, řekl Liu Yunan, manažer společnosti Kchance, která poskytuje služby v cestovním ruchu.

Zlepšení spotřeby v cestovním ruchu pomůže interaktivním produktům v ledovém a sněhovém průmyslu získat větší popularitu, řekl Liu a dodal, že zimní hry a pobídkové politiky vydané místními vládami se spojí, aby posunuly toto odvětví na vyšší úroveň.

PRASKAJÍCÍ NÁKUPNÍ CENTRA

Bezcelní obchody v jihočínském přístavu Hainan Free Trade Port se během svátků zaplnily spotřebiteli stojícími ve frontě na parfémy, kosmetiku a elektroniku.

Turisté zaplavili obchody mezinárodních luxusních značek včetně Gucci, YSL Beauty a Bvlgari, které musely zavést opatření k omezení proudu spotřebitelů.

Nadšení spotřebitelů ve východočínské Šanghaji je na vzestupu, protože offline spotřeba města dosáhla během sedmidenní dovolené 37,1 miliardy juanů (asi 124 miliardy Kč), což je o 28,6 procenta více než v předchozím roce, ukazují údaje společnosti Consumer Market Big Data Laboratory (Shanghai).

Šanghaj během tohoto období navštívilo téměř 11 milionů návštěvníků a vydělala přes 17,7 miliardy jüanů (asi 59 miliard Kč), uvedly v neděli místní úřady.

Navzdory sporadickým případům covid-19 na několika místech snížila přesná politika země dopad epidemie na životy lidí na minimum.

Od 17. ledna do sobotní dopravní špičky prvního dne Jarního festivalu zaznamenala Čína celkem více než 100 milionů osobních cest, ukazují oficiální údaje.

„Spotřeba ve městech nižší úrovně a v některých centrálních a západních provinciích získá impulz díky velkému počtu obyvatel, kteří se vrátili do svých rodných měst,“ uvádí zpráva China International Capital Corporation.

Během prázdnin zaznamenala města třetí úrovně vyšší prodeje vstupenek než města první úrovně, uvádí zpráva. V neděli celkové tržby nových filmů během Jarního festivalu přesáhly 6 miliard jüanů (asi 20 miliard Kč).

„Očekává se, že domácí spotřeba si udrží tempo růstu a bude se v roce 2022 nadále zotavovat,“ řekl Guo Liyan, výzkumník z Čínské akademie makroekonomického výzkumu, a poukázal na to, že globální pandemie bude postupně pod kontrolou a že jsou pobídkové politiky fungují.

Přední čínský ekonomický plánovač nedávno uvedl, že země bude podporovat integraci spotřeby zboží a služeb, zlepší kvalitu služeb venkovského cestovního ruchu a rychleji integruje okresní a venkovské systémy elektronického obchodování a expresní doručovací systémy.

Zaměstnanost v zemi zůstala stabilní a nárůst příjmů držel krok s ekonomickým růstem, což poskytuje solidní záruku pro pokrok spotřeby při zachování stability, dodal Guo.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *