Čínská průmyslová ekonomika začíná Rok tygra s vervou

S roztočenými motory a burácejícími stroji začaly čínské průmyslové firmy první týden po svátku čínského lunárního Nového roku plny elánu a elánu.

Rong Juchuan, zakladatel Beyond Group, textilní společnosti se sídlem v Ning-po (Ningbo), východočínské provincii Če-ťiang (Zhejiang), čelí v roce 2022 mnoha výzvám a řekl, že společnost „nemůže jen čekat, ale musí převzít iniciativu“.

V roce 2022 bude společnost upřednostňovat zlepšení svých digitálních schopností a využití nových prodejních kanálů, jako jsou platformy pro živé vysílání, ke snížení provozních nákladů a využití potenciální poptávky, řekl Rong.

Nedávné ekonomické údaje odrážely takové nadšení pro podnikání. Index nákupních manažerů (PMI) pro čínský výrobní sektor, klíčový ekonomický barometr, dosáhl v lednu hodnoty 50,1 a zůstal v teritoriu expanze tři měsíce v řadě.

Zejména důvěra výrobních společností rostla s dílčím indexem očekávané výrobní a provozní činnosti na úrovni 57,5, což je o 3,2 procentního bodu více než o měsíc dříve.

Předpokládá se, že čínská ekonomická výkonnost v prvním čtvrtletí překoná očekávání trhu, řekl Li Chao, hlavní ekonom společnosti Zheshang Securities, s odkazem na to, že PMI zůstává nad boom-bust linií tři měsíce po sobě a úvěry stabilně rostou.

Odolnost čínské průmyslové ekonomiky se projevila i v dalších ukazatelích včetně celkové spotřeby elektřiny.

Jedna z průmyslových základen země, východočínská provincie Ťiang-su (Jiangsu), zaznamenala o prázdninách nárůst celkové spotřeby elektřiny meziročně o 18,27 procenta, zatímco Chu-pej (Hubei), další klíčová výrobní základna v Číně, oznámila meziroční nárůst spotřeby elektřiny o 36,45 procenta.

Podle odhadu China Electricity Council vzroste celková spotřeba elektřiny v zemi v roce 2022 meziročně o 5 až 6 procent.

Tváří v tvář úskalí, jako jsou vysoké ceny komodit a problémy s dodavatelským řetězcem, Čína upřednostnila stabilní růst pro průmyslový rozvoj v roce 2022, který je „koulí na noze“ makroekonomického trhu.

Xiao Yaqing, ministr průmyslu a informačních technologií, řekl v předchozím rozhovoru pro společnost Xinhua, že zajištění stabilního průmyslového růstu, zejména dobrého startu v prvním čtvrtletí roku 2022, by mělo být stanoveno jako nejdůležitější úkol.

Aby byla zajištěna stabilní expanze, byla zavedena řada opatření včetně podpory rozvoje malých a středních podniků, posílení odolnosti dodavatelského řetězce a plného zapojení nových odvětví, jako jsou nová energetická vozidla (NEV).

Ministerstvo chce letos inkubovat asi 3000 „malých obrů“, čímž myslí malé podniky v rané fázi vývoje, které se zaměřují na špičkové technologie.

„V roce 2022 bude kladen větší důraz na podporu spolupráce a inovací mezi malými, středními a velkými podniky,“ řekl Xu Xiaolan, náměstek ministra průmyslu a informačních technologií.

Trh NEV by mohl být další hnací silou podporující čínský průmyslový růst. Domáxí prodeje NEV se v roce 2021 umístily na prvním místě v globálním měřítku již sedmý rok po sobě.

Pokud jde o budoucnost, Čína si klade za cíl dále usnadnit růst tohoto rychle se rozvíjejícího sektoru odstraněním nedostatku čipů, zlepšením podpůrných zařízení, jako jsou stanice pro výměnu baterií, a prováděním recyklace napájecích baterií NEV.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *