Čína prohloubila v roce 2021 spolupráci v oblasti hospodářského rozvoje a obchodu v rámci Hedvábné stezky

V roce 2021 byla dále posílena hospodářská a obchodní spolupráce mezi Čínou a zeměmi podél Hedvábné stezky, byl podporován její vysoce kvalitní rozvoj a bylo dosaženo solidních úspěchů.

Užší obchodní vazby

V roce 2021 dosáhl objem obchodu mezi Čínou a zeměmi podél Hedvábné stezky 11,6 bilionu jüanů (asi 39,7 bilionů Kč), což je rekord za posledních osm let, s meziročním nárůstem o 23,6 procenta, a tvoří 29,7 procenta celkového čínského zahraničního obchodu.

Nové formy zahraničního obchodu, jako je přeshraniční elektronický obchod, se rychle rozvíjejí a byla postavena a uvedena do provozu řada zámořských skladů.

V loňském roce byla oficiálně spuštěna první zámořská chytrá logistická platforma, která propojuje nabídku a poptávku zámořských skladů. V průběhu roku bylo vypraveno celkem 15 000 nákladních vlaků mezi Čínou a Evropou, které přepravily 1,46 milionu TEU, což je meziročně o 22 procent a o 29 procent více. Výstavba nového koridoru země-moře byla urychlena, Čína a Singapur podepsaly plán spolupráce a v roce 2021 společně uspořádaly fórum spolupráce CCI-International Land Sea Trade Corridor (CCI-ILSTC).

Rychlý růst odchozích investic

V roce 2021 činily přímé investice Číny v zemích podél trasy Hedvábné stezky 138,45 miliardy jüanů (asi 474 miliardy Kč), což je meziroční nárůst o 7,9 procenta, což představuje 14,8 procenta celkových odchozích investic Číny. Přímé investice ze zemí Hedvábné stezky v Číně poprvé přesáhly 10 miliard amerických dolarů a dosáhly úrovně 11,25 miliardy amerických dolarů.

Pokud jde o investice do infrastruktury, Čína neustále buduje pokročilé inženýrské projekty v zemích Hedvábné stezky. Čínské podniky dokončily obrat ve výši 578,57 miliardy jüanů (asi 1,98 bilionu Kč) v nasmlouvaných projektech v zemích Hedvábné stezky, což představuje 57,9 procenta celkových zahraničních nasmlouvaných projektů.

Byla dokončena řada klíčových projektů, jako je keňská železnice Mombasa–Nairobi standardního rozchodu a ruský projekt moskevského metra.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *