Čína a země Latinské Ameriky prohloubí díky připojení Argentiny k Hedvábné stezce vzájemné partnerství

Čína a země Latinské Ameriky prohloubí se vstupem Argentiny do iniciativy Hedvábné stezky (BRI) vzájemné partnerství, uvedli odborníci.

Nová fáze vývoje od roku 2022

Letos uplyne 50 let od navázání diplomatických styků mezi Čínou a Mexikem a mezi Čínou a Argentinou. Kromě toho bylo začátkem tohoto měsíce zveřejněno společné prohlášení o prohloubení komplexního strategického partnerství mezi Čínou a Ekvádorem. Tyto působivé úspěchy předznamenávají, že vztahy mezi Čínou a latinskoamerickými zeměmi vstoupí od roku 2022 do nové fáze rozvoje.

Dalším úspěchem je vstup Argentiny do BRI, která představuje již 21. latinskoamerickou zemi, která tak učinila.

Čína a Argentina prohloubí spolupráci v mnoha oblastech včetně obchodu, zemědělství, energetiky a těžby, infrastruktury, investic a financování, stejně jako reakce na pandemie.

Čína ve skutečnosti vždy přikládala velký význam rozvoji vztahů se zeměmi Latinské Ameriky a spolupracovala v oblasti výstavby infrastruktury a obchodu.

Další posílení vazeb uprostřed pandemie

Čína hraje hlavní roli v pomoci latinskoamerickým zemím od vypuknutí pandemie covid-19. Jak se virus šířil zemí za zemí v regionu, Čína zasáhla a darovala do zemí Latinské Ameriky tisíce roušek, testovacích sad a také desítky ventilátorů.

V srpnu 2021 chilská vláda pozvala čínskou biofarmaceutickou společnost Sinovac Life Sciences Co., Ltd., aby provedla výzkum a vývoj (R&D) a výrobu vakcíny covid-19 v zemi. Sinovac bude investovat v Chile do zřízení centra výzkumu a vývoje vakcín a výrobního závodu na výrobu dávek vakcín pro boj s covid-19 a dalšími nemocemi. V tomto ohledu Čína a země Latinské Ameriky našly novou oblast spolupráce při exportu a výzkumu a vývoji vakcíny covid-19.

„Od vypuknutí pandemie covid-19 se Čína a země Latinské Ameriky vzájemně podporovaly a praktikovaly vizi společné budoucnosti. Spolupráce obou stran v oblasti vakcín je přínosem pro obě strany i mimo ni,“ řekl Wang Chao, prezident organizace Čínský lidový institut zahraničních věcí.

Chile v současné době podala více než 47 milionů dávek vakcíny covid-19, přičemž 55 procent z nich pochází z Číny, uvádí Panamerická zdravotnická organizace (PAHO). Zatímco v Ekvádoru, vakcína Sinovac představuje 52 procent z více než 30 milionů v zemi podaných dávek.

Chilský prezident Sebastian Pinera obdržel první dávku vakcíny CoronaVac vyvinutou společností Sinovac v loňském únoru, čímž vyslal veřejnosti zprávu o důvěře ohledně aplikace vakcíny CoronaVac společnosti Sinovac.

„Čínské vakcíny proti covid-19 si velmi dobře vedly při prevenci úmrtí a závažných případů a snížení počtu hospitalizací,“ řekl Dimas Covas, prezident brazilského Butantan Institute.

Úspěšná obchodní spolupráce

Hospodářská a obchodní spolupráce mezi Čínou a zeměmi Latinské Ameriky sloužila jako důležitá síla, která poháněla hospodářský růst regionu.

Údaje čínských celníků ukázaly, že čínský obchod s latinskoamerickými zeměmi v roce 2021 dosáhl 451,59 miliardy amerických dolarů, meziročně o 41,1 procenta více, přičemž dovoz i vývoz dosáhly rekordní výše, ve výši 222,58 miliardy amerických dolarů a 229,01 miliardy amerických dolarů, resp. Čína zůstala druhým největším obchodním partnerem regionu.

Třešně, pomeranče a borůvky z Latinské Ameriky jsou oblíbené u čínských spotřebitelů, zatímco elektrická vozidla, mobilní telefony a domácí spotřebiče „Made in China“ nabízejí lidem z Latinské Ameriky lepší život.

Hospodářská komise pro Latinskou Ameriku a Karibik (ECLAC) zaznamenala, že obchod mezi Čínou a Latinskou Amerikou vykázal během pandemie působivý růst, ocenila velkou odolnost a potenciál obchodní spolupráce mezi oběma stranami.

Wang Ping, profesor Nankai University, uvedl, že v rámci iniciativy BRI stále existuje potenciál pro využití hospodářské a obchodní spolupráce mezi oběma stranami.

„Protože obě strany mají silnou vůli spolupracovat ve více konvergujících oblastech, BRI představuje pro obě strany větší scénu se světlejší budoucností,“ řekl Wang.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *