Čína a Nový Zéland aktualizovaly dohodu o volném obchodu, která vstoupí v dubnu v platnost

Protokol o aktualizaci dohody o volném obchodu (FTA) mezi Čínou a Novým Zélandem vstoupí v platnost 7. dubna, uvedlo ministerstvo obchodu (MOC).

Čínský ministr obchodu Wang Wentao a jeho novozélandský protějšek Damien O’Connor vedli nedávno videorozhovory a společně oznámili datum vstupu protokolu v platnost, uvedlo prohlášení na webových stránkách MOC.

Letos uplyne 50 let od navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Novým Zélandem. Obě strany se dohodly, že to využijí jako příležitost k podpoře řádné implementace vylepšené dohody o volném obchodu, uvedlo prohlášení.

Společné úsilí bude vynaloženo na další usnadnění obchodu a investic mezi oběma stranami a na podporu rozvoje bilaterálních hospodářských a obchodních vztahů ve prospěch komplexního strategického partnerství mezi Čínou a Novým Zélandem.

V roce 2008 Čína podepsala s Novým Zélandem dohodu o volném obchodu. Je to první taková dohoda mezi Čínou a rozvinutou zemí. Obě strany oznámily uzavření svých tříletých jednání o modernizaci v listopadu 2019 a v lednu 2021 podepsaly protokol.

Pokud jde o obchod se zbožím, vylepšená dohoda o volném obchodu umožní oběma zemím otevřít své trhy pro určité výrobky ze dřeva a papíru a optimalizovat pravidla obchodu, jako jsou pravidla původu, technické překážky obchodu a zjednodušení cel.

Na základě regionálního komplexního hospodářského partnerství Čína dále rozšíří svou otevřenost v odvětvích včetně letectví, vzdělávání, financí, péče o seniory a osobní dopravy na Nový Zéland, aby podpořila obchod se službami.

Obě strany se podle protokolu také zavázaly posílit spolupráci v oblasti elektronického obchodu, politiky hospodářské soutěže, vládních zakázek, životního prostředí a obchodu.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *