Vzrušení je vysoké, do Pekingu 2022 zbývá poslední měsíc

Do zahájení letošních zimních olympijských her v Pekingu zbývá měsíc a čínský prezident Si Ťin-pching vyzval organizátory, aby pokračovali v tvrdé práci v závěrečných fázích svých příprav, aby zajistili úplný úspěch akce.

Si Ťin-pching, který je současně generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Číny, to řekl v úterý během inspekční cesty po zařízeních souvisejících s hrami v čínské metropoli.

Po dokončení všech testovacích akcí je od úterý v provozu uzavřená smyčka řízení a Peking je připraven stát se prvním městem, které bude hostit letní i zimní olympijské hry.

„Jsme si plně jisti a jsme schopni představit světu fantastické, mimořádné a vynikající zimní olympijské hry,“ poznamenal Si.

DOKONČOVACÍ ÚPRAVY

„Systém uzavřené smyčky řízení“ se začal používat v úterý, kdy do čínského hlavního města začali přijíždět zámořští zaměstnanci, aby se připravili na hry.

Každý, kdo cestuje do města kvůli hrám, vstoupí do uzavřené smyčky, kde podstoupí každodenní testování na covid-19 a po dobu svého pobytu v Pekingu nebude mít přístup do vnějšího světa.

Mezitím organizační výbor Pekingu 2022 (BOCOG) dokončuje finální přípravy na ceremonie, logistiku, registraci a marketing.

Kvůli pandemii covid-19 byla tradiční štafeta s velkou pochodní omezena a štafeta se koná pouze ve třech hostitelských oblastech – v centru Pekingu, jeho severozápadní čtvrti Jen-čching (Yanqing) a spoluhostitelském městě Čang-ťia-kchou (Zhangjiakou) v provincii Che-pej (Hebei). Štafeta se uskuteční od 2. do 4. února a zúčastní se jí kolem 1200 účastníků.

Aby bylo zajištěno, že provoz na všech 12 soutěžních místech her splní olympijské standardy, organizátoři mají plné ruce práce s dolaďováním zařízení, organizace a služeb ve všech třech zónách na základě zpětné vazby ze série mezinárodních testovacích akcí pořádaných koncem minulého roku.

VŠEOBECNÉ OČEKÁVÁNÍ A VZRUŠENÍ

Do Pekingu se brzy sjede kolem 2900 sportovců zastupujících přibližně 90 národních olympijských výborů (NOC). Mnoho z nich se dychtivě podělilo o své vzrušení a vzrušení z nadcházejících her.

Freeskierka Gu Ailing, která má naději na medaili pro hostitelský stát, se snaží udržet si svou žhavou formu před hrami do Pekingu 2022.

„Nemůžu se dočkat, až se zúčastním zimních olympijských her, a mám velká očekávání ohledně svého výkonu,“ řekla Gu, první žena, které se kdy podařilo čistě dokončit skok double cork 1440.

Stejně nedočkavá je britská krasobruslařka Natasha McKayová, která bude debutovat na olympiádě. „Vždy to byl můj sen a jsem tak nadšená, že se to nyní stává skutečností,“ řekla Natasha.

Její týmový kolega Lewis Gibson, který bude soutěžit v tancích na ledě, zopakoval její myšlenky. „Nemůžu se dočkat chvíle, kdy budeme bruslit v Pekingu s olympijskými kruhy pod nohama.“

Australský běžec na lyžích Seve de Campo, který v roce 2008 poprvé sledoval olympijské hry v televizi a byl ohromen závody v Pekingu, je připraven na svůj zimní olympijský debut.

„Je to něco, co by pro mě osobně hodně znamenalo. Tvrdě jsem pracoval mnoho let,“ komentoval De Campo.

Obrovské nadšení je také u některých veteránů.

„Bude to zvláštní, dostat šanci vrátit se [na olympiádu] a uvidíme, co dokážeme,“ řekl americký curler John Shuster, který se po úspěchu v Pchjongčchangu (Pyeong Chang) 2018 chce zapsat v Pekingu do historie, protože se zatím nikomu nepodařilo v curlingu mužů získat více než jednu zlatou medaili.

S příjemnými vzpomínkami na hry v roce 2008 vyjádřili představitelé NOC důvěru v úspěšné provedení zimních olympijských her v roce 2022.

„Čína má velmi velké zkušenosti s pořádáním olympijských her. Máte skvělé zázemí, máte zkušenosti, víte, co dělat,“ řekl minulý měsíc ukrajinský prezident NOC Sergej Bubka agentuře Xinhua a dodal, že olympijské hry patří celému lidstvu a jsou nad politikou, náboženstvím a hranicemi.

NOVÁ ÉRA SPORTŮ NA SNĚHU A LEDU

Fanoušci se nemohou dočkat, až začnou nejlepší světoví sportovci v zimních sportech za měsíc soutěžit. Ale obrázek, jak se po 16 dnech soutěží zapojí 300 milionů Číňanů do zimních sportů, bude ještě zajímavější.

V provincii Chu-pej (Hubei) byla minulý měsíc zahájena 8. národní veřejná sezona ledu a sněhu s tématem „Sen zimních olympijských her pro společnou budoucnost“ a poprvé se její zahajovací ceremoniál konal ve střední Číně. Sezona potrvá do dubna.

Loni bylo po celé zemi uspořádáno více než 1200 veřejných zimních sportovních aktivit, kterých se zúčastnilo více než 100 milionů lidí ve věku od dvou do 70 let.

Zimní sporty se na místní úrovni staly tak populárními, že se jedenáctiměsíční Wang Yuji stala online celebritou poté, co se video z jejího snowboardingu v Chongli objevilo na síti.

Díky hrám Peking 2022 zapustily zimní sporty kořeny také v oblastech, jako je jižní provincie Kuang-tung (Guangdong) a také západní autonomní oblasti Sin-ťiang (Xinjiang) a Tibet.

Během poslední sněhové sezony zaznamenala oblast Sin-ťiang obrovský nárůst rekrutů do zimních sportovních kempů.

„Během uplynulých zimních prázdnin jsme přivítali kolem 200 dětí denně, mnohem více než v předchozí sezoně,“ řekl Liu Yanan, manažer lyžařského střediska Baiyun v Urumči, hlavním městě Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

V Tibetu zaznamenal skialpinismus, který byl přidán do programu zimních olympijských her v roce 2026, v posledních letech rychlý rozvoj, protože místní sportovní úřady se snaží propagovat zimní sporty vhodné pro místní terén.

PŘÍLEŽITOSTI PRO MEZINÁRODNÍ ZNAČKY

Mezinárodní lyžařská federace založila v roce 2021 novou kancelář v Číně a mezinárodní značky pronikají na rychle rostoucí čínský trh, kde se o zimní sporty zajímá stále více lidí.

Německá značka zimního oblečení Bogner, dlouholetý dodavatel pro německé olympioniky, oznámila minulý měsíc společný podnik s čínskou oděvní skupinou Bosideng. Aliance povede během příštích pěti let k vytvoření digitální přítomnosti a otevření 80 obchodů.

Také norská značka zimního oblečení Helly Hansen a švédská značka lyží Peak Performance vstoupily loni na čínský trh.

Paolo Bazzoni, předseda Čínsko-italské obchodní komory, se domnívá, že rozmach zimních sportů poskytuje italským značkám příležitosti ke zvýšení nabídky na čínském trhu.

„Je předvídatelné, že nadcházející zimní olympijské hry v roce 2022 v Číně a zimní olympijské hry v roce 2026 v Itálii prohloubí přátelskou výměnu mezi oběma zeměmi a zároveň podpoří rozvoj cestovního ruchu, vzdělávání a dalších průmyslových odvětví,“ řekl Bazzoni.

TechnoAlpin se sídlem v Bolzanu v Itálii je světovým lídrem v oblasti zasněžovacích zařízení s 60procentním podílem na celosvětovém trhu. Společnost sloužila na šesti z posledních osmi zimních olympijských her a pro Peking 2022 poskytne zasněžovací zařízení a automatizovanými systémy.

„Z olympijských her v roce 2022 máme obrovský prospěch,“ řekl Pierpaolo Salusso, generální ředitel odnože Zhangjiakou společnosti TechnoAlpin.

Podle 10letého plánu rozvoje zimních sportů ústřední vlády zveřejněného v roce 2016 se předpokládá, že čínský průmysl zimních sportů bude mít do roku 2025 hodnotu 1 bilionu jüanů (asi 3,4 bilionu Kč).


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *