RCEP má velký význam pro globální obchod uprostřed antiglobalizačních nálad

Dohoda o regionálním komplexním ekonomickém partnerství (RCEP) jako největší světová dohoda o volném obchodu má velký význam pro podporu globální ekonomiky a obchodu tváří v tvář protiglobalizačním náladám v těchto letech, řekla oxfordská vědkyně.

„V posledních letech zasadilo protiglobalizační hnutí, obchodní válka zahájená Trumpovou administrativou a brexit obrovskou ránu globalizaci, otevření světové ekonomiky a globální výměně zboží a mezinárodnímu obchodnímu systému,“ řekla Fu Xiaolan, zakládající ředitelka Technologického a manažerského centra pro rozvoj na Oxfordské univerzitě, v nedávném písemném rozhovoru pro agenturu Xinhua.

Naproti tomu, „sehrála dohoda RCEP roli v kritickém okamžiku při posílení globálního obchodního a ekonomického systému, který utrpěl velký zásah,“ řekla Fu.

Dohoda RCEP, která vstoupila v platnost 1. ledna, sdružuje 10 zemí Asociace národů jihovýchodní Asie (ASEAN) a Čínu, Japonsko, Jižní Koreu, Austrálii a Nový Zéland. Očekává se, že více než 90 procent obchodu se zbožím mezi členy bude podléhat nulovým clům.

RCEP pokrývá asi 30 procent světové populace a ekonomiky, uvedla expertka. „V rámci globálních ekonomik byl tento region nejrychleji se rozvíjející a nejdynamičtější v posledním desetiletí a jeho aktivity v oblasti technologických inovací rychle rostou.“

„Nejenže může energicky posunout kupředu obchod mezi členskými zeměmi, ale očekává se, že díky jednotným pravidlům v tomto ohledu značně usnadní mezinárodní investice mezi společnostmi,“ řekla Fu. „Přínosy také zahrnují usnadnění pohybu osob a RCEP podporuje regionální výměnu znalostí.“

Kromě toho „partnerství zaznamenalo průlom v otevírání se obchodu se službami, elektronickému obchodování, volnému toku dat a dalším,“ poznamenala vědkyně a dodala, že členové zkoumali více možností v hraničních oblastech mezinárodního obchodu, což je příznivé pro vývoj v tomto ohledu.

Jako největší světový trh a motor světové ekonomiky „pohání čínská poptávka rozvoj dalších zemí“ a její účast na dohodě tak „poskytuje institucionální záruku pro její dodržování nadstandardního otevírání,“ řekla Fu.

Celkově dohoda podpoří ekonomické oživení Asie i celého světa, řekla Fu. „Partnerství podpoří ekonomiku, obchod, investice a inovace v Číně i mimo ni.“

Zatímco některé jiné oblasti volného obchodu, které byly založeny dříve, zvyšují své snahy o vyloučení protekcionistickými tendencemi „přichází dohoda RCEP ve chvíli, kdy se asijsko-pacifické země, zejména zeměASEAN, sjednocují, aby si navzájem pomáhaly a zvolily si vlastní cestu rozvoje, vybudovaly komunitu se společnou budoucností, aby se vypořádaly se změnami ve světové ekonomice,“ poznamenala.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *