Letmý pohled na největší světovou obchodní dohodu

Dohoda o regionálním komplexním ekonomickém partnerství (RCEP), největší světová obchodní dohoda, vstoupí v platnost tuto sobotu. Co je to? Proč je to tak důležité? Jaký přínos bude mít pro své členy i mimo ně? Některé klíčové otázky o této nové obchodní dohodě jsou zodpovězeny níže.

CO JE TO?

Dohoda RCEP byla podepsána mezi 15 zúčastněnými zeměmi v listopadu 2020 po osmi letech vyjednávání, kterými je deset členů ASEAN a někteří z jejich hlavních obchodních partnerů, konkrétně Čína, Japonsko, Korejská republika, Austrálie a Nový Zéland.

Dohoda vstoupí v platnost v sobotu nejprve v deseti zemích, které předložily ratifikační listiny sekretariátu ASEAN.

Podle dohody bude více než 90 procent obchodu se zbožím mezi schválenými členy nakonec podléhat nulovým clům. Země v rámci bloku sníží ekonomická a obchodní omezení, aby usnadnily toky zboží a faktorů, prohloubily dělbu práce a spolupráci a zlepšily efektivitu výroby.

PROČ JE TO DŮLEŽITÉ?

V 15 členských státech RCEP žije 2,27 miliardy lidí, s celkovým hrubým domácím produktem 26 bilionů amerických dolarů a celkovým exportem 5,2 bilionu amerických dolarů, což představuje asi 30 procent světového HDP resp. exportu.

Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) uvedla, že vliv RCEP na mezinárodní obchod bude významný. „Ekonomická velikost vznikajícího bloku a jeho obchodní dynamika z něj učiní těžiště globálního obchodu.“

Čína a Japonsko, druhé a třetí největší ekonomiky světa, zažijí své první dvoustranné snížení cel ve formě nulového celního režimu v rámci RCEP, přičemž daně na 86 procent produktů z Japonska a 88 procent produktů z Číny budou klesat až na nulu.

JAKÉ VÝHODY?

RCEP zvýší globální národní příjmy v roce 2030 o 186 miliard USD ročně, uvádí pracovní dokument Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomii.

S masivní populací, různorodou členskou základnou a velkým potenciálem podpoří blok volného obchodu růst obchodu a usnadní globální ekonomické oživení.

Důležitost RCEP zdůraznila právě pandemie covid-19. Obchod v rámci dohod, jako je RCEP, byl relativně odolnější vůči pandemií vyvolanému poklesu globálního obchodu, uvedl výzkum UNCTAD.

JAKÁ JE ROLE ČÍNY?

Čína sehrála aktivní roli při posilování regionálního obchodu a růstu a prosazování zřízení RCEP.

Země se postavila do čela ratifikace dohody RCEP a je připravena ji implementovat a splnit celkem 701 závazných závazků, jakmile obchodní dohoda vstoupí v platnost.

Vzhledem k tomu, že nová dohoda brzy začne platit, snaha Číny o otevření na vysoké úrovni nabídne více příležitostí pro členy ASEAN a zbytek světa. Otevře se dalších 22 sektorů služeb, čímž se připojí k závazeku 100 sektorů, který Čína učinila před dvěma desetiletími při vstupu do Světové obchodní organizace.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *