Keňský prezident se setkal s čínským ministrem zahraničí

Keňský prezident Uhuru Kenyatta se ve čtvrtek setkal s čínským státním radním a ministrem zahraničí Wang Yi, který byl pozván na návštěvu africké země.

Kenyatta požádal Wanga, aby předal jeho srdečné pozdravy prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Kenyatta řekl, že návštěva čínského ministra zahraničí v Keni na začátku roku plně demonstruje silné vztahy mezi Keňou a Čínou.

Řekl, že Čína je nejen upřímným přítelem Keni, ale také rozvojovým partnerem úzké spolupráce, a dodal, že prohlubující se pragmatická spolupráce v různých oblastech a kulturní výměna mezi Keňou a Čínou vytvořily v Keni velké množství pracovních míst, zlepšily životy lidí a přinesly lidem mnoho výhod.

Kenyatta řekl, že rozvojové úspěchy Keni by nebyly možné bez silné podpory Číny, která je vtisknuta do mysli keňské vlády a lidí.

Každá země má právo nezávisle si vybrat cestu rozvoje, která odpovídá jejím vlastním národním podmínkám, a přinášet svým lidem zdraví, prosperitu a důstojnost, řekl Kenyatta a dodal, že se vždy najdou lidé, kteří na zemi rádi ukazují prstem a říkají, že má různé problémy, ale Čína upřímně pomohla Keni řešit problémy a naplnit její potřeby svými činy.

Kenyatta řekl, že spolupráce mezi Keňou a Čínou je o včasné podpoře mezi skutečnými partnery. Řekl, že se ho často ptají, proč Keňa a Čína tak úzce spolupracují, a odpověděl jim, protože Čína a Keňa se navzájem respektují a jednají spolu jako sobě rovné.

Kenyatta vyjádřil ochotu Keni pokračovat v prohlubování vzájemně výhodné spolupráce s Čínou za účelem dosažení společného rozvoje a uvedl, že země je plná očekávání ohledně budoucnosti vztahů Keni a Číny.

Wang nejprve předal prezidentu Kenyattovi srdečné pozdravy a přání všeho nejlepšího od čínského prezidenta a poblahopřál Keni k jejímu neustálému rychlému rozvoji pod vedením prezidenta Kenyatty.

Wang řekl, že návštěva čínského ministra zahraničí v Africe na začátku roku má demonstrovat solidaritu a vzájemnou důvěru mezi Čínou a Afrikou a pevné odhodlání Číny podporovat čínsko-africké přátelství.

Podle Wanga návštěva vyšle tři jasné signály. Za prvé, Čína bude pevně stát za Afrikou a solidárně bojovat s pandemií covid-19, dokud nebude virus zcela poražen.

Za druhé, Čína je ochotna posílit všestrannou spolupráci s Keňou, aby pomohla Keni zlepšit její schopnosti seberozvoje a urychlit její industrializaci.

Za třetí, Čína je ochotna posílit solidaritu a koordinaci s Keňou v mezinárodních a mnohostranných záležitostech, společně chránit legitimní práva obou zemí a společné zájmy rozvojových zemí a zajistit mezinárodní spravedlnost.

Wang řekl, že Čína je ochotna spolupracovat s Keňou na realizaci komplexního strategického a kooperativního partnerství mezi Čínou a Keňou a být partnery, kteří se navzájem pevně podporují, urychlují rozvoj a revitalizaci, podporují čínsko-africkou solidaritu a zajišťují regionální mír.

Kenyatta řekl, že Keňa a Čína sdílejí společné nebo podobné postoje k mezinárodním a regionálním otázkám a Keňa je ochotna posílit spolupráci s Čínou v multilaterálním prostředí, zejména v Radě bezpečnosti OSN, aby společně prosazovali spravedlivější a rozumnější mezinárodní řád.

Wang také představil „Iniciativu mírového rozvoje v Africkém rohu“, kterou na požádání navrhla Čína. Kenyatta popsal tuto iniciativu jako splnění naléhavých potřeb zemí v Africkém rohu a řekl, že Keňa zcela souhlasí a je ochotna v tomto ohledu hrát roli.

Po rozhovorech byl Wang pozván, aby se zúčastnil spolu s Kenyattou slavnostního dokončení čínského ropného terminálu v přístavu Mombasa.

Wang ve čtvrtek také jednal s keňskou tajemnicí kabinetu pro zahraniční věci Raychelle Omamo. Byli svědky podepisování dokumentů o bilaterální spolupráci a setkali se s novináři.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *