Čínský ministr zahraničí pro čínsko-evropské vztahy

Dne 30. prosince poskytl čínský ministr zahraničí Wang Yi rozhovor tiskové agentuře Xinhua a čínské ústřední televizi o čínsko-evropských vztazích.

Wang Yi poukázal na to, že uplynulý rok byl v čínsko-evropských vztazích bohatý na řadu mimořádně důležitých událostí.

Si Ťin-pching se dvakrát zúčastnil video summitu lídrů Číny, Francie a Německa a premiér Li Kche-čchiang také udržoval rozsáhlé kontakty s evropskými lídry a podnikateli. Ekonomická a obchodní spolupráce se vyvíjela proti nepříznivým trendům a roční objem obchodu vzrostl o 30 % a přesáhl 800 miliard USD. Dohoda mezi Čínou a EU o zeměpisných označeních oficiálně vstoupila v platnost a byl zahájen dialog na vysoké úrovni o životním prostředí, klimatu a digitálních technologiích. Počet vlaků mezi Čínou a EU dosáhl rekordní úrovně a nového pokroku bylo dosaženo v přelomových projektech Hedvábné stezky, jako je přístav Pireus a maďarsko-srbská železnice.

Čína a Evropa rovněž dosáhly širokého konsenzu o udržení multilateralismu a posílení globálního vládnutí, jakož i pozitivních výsledků při společném řešení změny klimatu a boji proti epidemiím.

Navzdory těmto nepochybným úspěchům Čína zároveň vidí, že se zdá, že v evropské politice vůči Číně dochází k „kognitivnímu rozkolu“.

Je těžké si představit a pochopit, že jsme na jedné straně navázali komplexní strategické partnerství s Čínou a na druhé straně postavili Čínu do pozice systémového nepřítele. Taková logika nejenže narušuje čínsko-evropské vztahy, ale mate také naše evropské přátele. Čína a Evropa mají odlišné systémy, ale to neznamená, že musejí být soupeři. Obě strany se mohou plně respektovat, učit se jeden od druhého a pomáhat si. V tomto ohledu si Čína přeje zvýšit vzájemné porozumění mezi Čínou a Evropou prostřednictvím intenzivnějších kontaktů a komunikace včetně upřímného dialogu s otevřeným přístupem k otázkám, jako jsou lidská práva a demokracie.

Čína doufá, že Evropa jako důležitá síla v procesu multipolární polarizace bude brzy formovat nezávislejší, objektivnější a racionálnější vnímání Číny a bude podporovat a prohlubovat vzájemně výhodnou spolupráci mezi oběma stranami, založenou na principu strategické autonomie.

Pro svět a lidstvo bude požehnáním, pokud dvě hlavní síly, dva hlavní trhy a dvě hlavní civilizace, kterými jsou Čína a Evropa, dokážou doplnit své síly založené na vzájemném respektu a vytvořit synergii.

Wang Yi řekl, že pokud jde o investiční dohodu mezi Čínou a EU, jedná se o hospodářskou a obchodní dohodu s nejvyšší mírou otevřenosti vůči vnějšímu světu a dosud nejnižším prahem přístupu na trh pro čínskou stranu, což je výhodné pro Čínu a ještě výhodnější pro Evropu.

Existují-li překážky pro investiční dohodu mezi Čínou a Evropskou unií, bude to ve skutečnosti překážka pro rozvoj EU, což v konečném důsledku poškodí dlouhodobé zájmy Evropanů.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *