Čínská láska k piniovým oříškům pomáhá afghánským exportérům

„Vydělávám až 1000 afghánů (AFN) denně, v závislosti na odvedené práci,“ řekl Samsoor, 28, který pracuje pro Zmarai Gayanwal Ltd., společnost zabývající se zpracováním a exportem piniových oříšků v Kábulu.

„Miluji svou práci, a proto opravdu potřebujeme více vyvážet do Číny. Je to jediný způsob, jak zvýšit naše příjmy a udržet závod v provozu,“ řekl Samsoor.

Nyní pro společnost Zmarai Gayanwal Ltd., která byla založena v roce 2015, pracuje více než 100 lidí, řekl prezident společnosti Sher Ali Zadran. „Přímo v továrně zde pracuje 100 až 150 lidí a další tisíce pracují nepřímo,“ řekl Zadran agentuře Xinhua. „Továrna platí 300 afghánů denně za každého dělníka, kromě zajištění oběda a dopravy.“

Společnost loni vyvezla do Číny 650 tun ořechů a v roce 2022 plánuje dosáhnout 950 tun, s cenami v rozmezí 28 až 38 tisíc amerických dolarů za tunu. Zatímco Zadran je se svými příjmy a pokrokem svého závodu spokojený, doufá, že více čínských investorů uvidí zisky a použije své peníze k vytvoření více pracovních míst.

Khalil Rashid, výkonný ředitel společnosti zabývající se zpracováním a vývozem piniových oříšků, zdůraznil, že obchod s piniovými oříšky s Čínou vytvořil pracovní místa pro tisíce lidí v jeho zemi, která byla po desetiletí ve válce.

„Kromě lidí pracujících v továrně zpracovávají ořechy doma také jejich rodiny a po dokončení práce je přinášejí zpět do továrny,“ řekl Rashid.

Piniové šišky se sklízejí 10 dní před otevřením. Suší se na slunci po dobu 20 dnů a poté se rozdrtí, aby se uvolnily ořechy, které se ručně třídí. Extrahovat ořechy ze šišek vyžaduje čas a vytrvalost, což způsobuje jejich vysokou cenu.

Afghánistán historicky vyvážel do Číny ročně 10 000 tun piniových oříšků, další směřovaly do zemí jako Německo, Nizozemsko nebo Itálie. Vývoz byl loni přerušen, ale minimálně do Číny se obchod na konci října víceméně obnovil první leteckou zásilkou 45 tun. Tisíce Afghánců nyní spolupracují s více než tuctem továren na zpracování ořechů.

„Jsme velmi rádi, že můžeme poskytnout více pracovních míst pro lidi a vydělat více peněz, nejen pro sebe a i pro naše pracovníky,“ řekl Rashid. „Větší export přinese více pracovních míst.“

Podle humanitárních agentur bude tuto zimu v Afghánistánu čelit vážnému nedostatku potravin více než 22 milionů Afghánců. Bez zahraniční pomoci hrozí humanitární katastrofa.

„Více než 10 000 lidí pracuje v odvětví piniových oříšků, ať už na plantážích, při přepravě nebo zpracování,“ řekl Shafiqullah Atayee z Afghánské obchodní a investiční komory.

„Vytváření pracovních míst by mohlo být nejúčinnějším způsobem, jak pomoci Afgháncům na cestě z chudoby. Čína je hlavním cílem našich piniových oříšků. Země má obrovský trh s afghánskými produkty a zdá se, že chce dovážet tolik, kolik jim můžeme nabídnout, pokud jde o sušené a čerstvé ovoce, koberce a ruční práce,“ řekl Atayee.

Afghánská soukromá letecká společnost Kam Air vypravila od listopadu více než 30 nákladních letů s piniovými oříšky do Číny. „Nákladní lety budou pokračovat i v roce 2022. Kam Air a exportéři jsou odhodláni zvýšit export z Afghánistánu,“ řekl Mohammad Nadeam Naqshbandi z letecké společnosti.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *