Čínská ambasáda slaví 30. výročí čínsko-izraelských diplomatických vztahů

Čínská ambasáda v Izraeli uspořádala v pondělí online oslavu 30. výročí navázání čínsko-izraelských diplomatických vztahů.

Čínský velvyslanec v Izraeli Cai Run a ministryně hospodářství a průmyslu Izraele Orna Barbivaiová přednesli u příležitosti této historické příležitosti videoprojevy.

„Během posledních 30 let díky společnému úsilí vůdců a národů obou zemí dosáhly vztahy mezi Čínou a Izraelem zdravého a stabilního růstu a naše tradiční přátelství bylo obnoveno,“ řekl Cai ve svém projevu.

Posledních 30 let bylo svědkem stále rostoucí vzájemné politické důvěry, energického rozvoje vzájemně výhodné spolupráce a hlubšího přátelství mezi Číňany a Izraelci, poznamenal.

Čínský velvyslanec nazval historii zrcadlem, které osvětluje současnost a budoucnost, a očekává, že obě země se budou i nadále držet základních norem upravujících mezinárodní vztahy, jako je vzájemný respekt k suverenitě druhé strany a nevměšování se do vnitřních záležitostí.

„Čína a Izrael sdílejí podobné vize, vzájemně se doplňující silné stránky, velký potenciál a světlé vyhlídky na spolupráci. Máme všechny důvody k dosažení oboustranně výhodných výsledků,“ uzavřel Cai.

Orna Barbivaiová označila Čínu za jednoho z nejdůležitějších obchodních partnerů Izraele od navázání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi a poznamenala, že Čína a Izrael se navzájem dobře doplňují a za posledních 30 let vytvořily četná partnerství, prozkoumaly různé obchodní příležitosti a spolupracovaly v oblasti inovací ve prospěch obou národů.

Izrael vidí velký význam v prohlubování ekonomických vztahů s Čínou a je rád, že může přispět k silnější obchodní, průmyslové a technologické spolupráci mezi oběma zeměmi, dodala.

Během online oslavy bylo zveřejněno překomponované hudební video „Chinese Melody“, které napsal bývalý izraelský prezident Šimon Peres.

Součástí oslav je také koncert čínské tradiční hudby a výstava fotografií, která představila více než 70 fotografií o důležitých událostech mezi oběma zeměmi za posledních 30 let.

Dne 24. ledna 1992 podepsaly Čína a Izrael dohodu o navázání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi. V roce 2017 obě země oznámily vytvoření inovativního komplexního partnerství s cílem pozvednout vzájemné bilaterální vazby na novou úroveň.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *