Čína zveřejnila bílou knihu o vesmírném programu

Čína v pátek vydala bílou knihu o svém vesmírném programu.

Bílou knihu zveřejnila Čínská státní informační kancelář.

Bílá kniha s názvem „Čínský vesmírný program: perspektiva pro rok 2021“ představuje záměry, principy, zásady a opatření Číny a kooperativní myšlení při průzkumu vesmíru. Shrnuje úspěchy Číny v oblasti vesmírné vědy, vesmírných technologií a vesmírných aplikací.

„Vesmírný průmysl je kritickým prvkem celkové národní strategie a Čína prosazuje princip průzkumu a využívání vesmíru pro mírové účely,“ uvádí se v dokumentu.

Mezi hlavní úspěchy v čínském vesmírném průmyslu od roku 2016 patří neustálé zlepšování vesmírné infrastruktury, dokončení a provoz navigačního satelitního systému BeiDou (BDS), dokončení systému pozorování Země s vysokým rozlišením, neustálé zlepšování komunikačních schopnosti satelitů, uzavření posledního kroku třífázového programu průzkumu Měsíce, první fáze budování vesmírné stanice a také přistání sondy Tianwen-1 na Marsu a jeho průzkum, podle listu.

Uvádí klíčové oblasti vesmíru, na které se Čína plánuje zaměřit v nadcházejících pěti letech, týkající se vesmírného dopravního systému, vesmírné infrastruktury, pilotovaných vesmírných letů, průzkumu hlubokého vesmíru, míst pro start do vesmíru a telemetrie, sledování a velení, experimentů s novými technologiemi a správy životního prostředí.

Čína je připravena prozkoumat polární oblasti Měsíce a uvažuje o přistání člověka na Měsíci. Země také slibuje, že zlepší monitorování vesmírného odpadu a rozšíří systém řízení vesmírného prostředí o systém obrany objektů blízko Země a plánovaný systém monitorování vesmírného klimatu.

Země dále posílí veřejné služby pomocí satelitů a rozšíří průmysl vesmírných aplikací.

Čína bude pokračovat ve výzkumu vesmíru včetně výzkumu a vývoje družice pro detekci vesmírných gravitačních vln, družice Einstein a pokročilé vesmírné sluneční observatoře.

Bílá kniha mezitím uvádí, že Čína vyzývá všechny země, aby prováděly hloubkovou výměnu a spolupráci ve vesmíru na základě rovnosti, vzájemného prospěchu, mírového využití a inkluzivního rozvoje.

Mezi Čínou a zahraničím dojde k větší spolupráci při výběru a výcviku astronautů, společných letech a v dalších oblastech. Čína posílí spolupráci v projektu mezinárodní výzkumné stanice Měsíce, říká.

Je to pátá bílá kniha země o vesmírných aktivitách. Čína vydala bílou knihu o vesmírných aktivitách v letech 2000, 2006, 2011 a 2016.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *