Čína vyzývá k tomu, aby se Peking 2022 stal příležitostí k vyřešení sporů prostřednictvím dialogu

Čína v úterý vyzvala všechny země, aby vzaly zimní olympijské hry v Pekingu jako příležitost k vyřešení sporů prostřednictvím dialogu, nahrazení konfrontace spoluprací, posílení vzájemného porozumění a podpory světového míru a rozvoje.

Mluvčí ministerstva zahraničí Zhao Lijian to řekl na tiskové konferenci v reakci na písemný projev generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, ve kterém apeloval na všechny země, aby během zimních olympijských her v Pekingu dodržovaly olympijské příměří.

Čína vítá a rozhodně podporuje projev šéfa OSN, řekl Čao.

Olympijské příměří, které má dlouhou historii, ztělesňuje touhu lidstva po míru a vzájemné pomoci a je v souladu se zakládajícím posláním OSN chránit mezinárodní mír a bezpečnost, dodal.

Na 76. zasedání Valného shromáždění OSN byla konsenzem přijata rezoluce o olympijském příměří pro zimní olympijské hry v Pekingu.

Zhao řekl, že to demonstruje pevnou důvěru mezinárodního společenství v úspěšné pořádání zimních olympijských her v Číně a spojuje velkou sílu lidí po celém světě k udržení solidarity a spolupráce a ochraně světového míru.

Čína vždy ctila svůj závazek k míru, praktikovala skutečný multilateralismus a byla hluboce zapojena do věci OSN, řekl a dodal, že země se aktivně účastnila letních a zimních olympijských her a vždy podporovala olympijské příměří.

Prostřednictvím sportu Čína přispěla k ochraně světového míru, podpoře rozvoje všech zemí a posílení přátelství mezi lidmi, řekl.

Čína má důvěru ve spolupráci se všemi stranami, aby praktikovala olympijského ducha „společně“ a brala zimní olympijské hry v Pekingu jako příležitost k zahájení mírové a lepší budoucnosti, řekl Zhao.

Thomas Bach, prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV), přijel do Pekingu, aby se zúčastnil letošníxh zimních olympijských her  a souvisejících aktivit.

Zhao vyjádřil uznání Číny za Bachovu podporu zimním olympijským hrám v Pekingu a řekl, že hry nejsou jen velkolepou událostí pro sportovce z celého světa, ale také symbolem lidské jednoty a přátelství.

„Jsme přesvědčeni, že společně s MOV a dalšími stranami zajistíme jednoduché, bezpečné a skvělé hry,“ řekl.

Mluvčí také přivítal kambodžského krále Norodoma Sihamoniho a předsedu Národního shromáždění Korejské republiky (ROK) Park Byeong-seuga, kteří se zúčastní slavnostního zahájení her 4. února.

Zhao řekl, že čínská strana vítá krále Sihamoniho na návštěvě Číny v historickém okamžiku, kdy se Peking stane prvním městem v historii, které bude hostit letní i zimní olympijské hry.

Zhao poznamenal, že Jižní Korea jako hostitelská země posledních zimních olympijských her aktivně podporuje úspěšné pořádání zimních olympijských her v roce 2022 v Číně, a Zhao řekl, že Čína je připravena spolupracovat s ROK na posílení přátelských výměn a spolupráce a prosazení strategického kooperativního partnerství Číny a Jižní Koreje na novou úroveň.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *