Čína a Nizozemsko se zavazují posílit spolupráci

Čínský premiér Li Kche-čchiang ve středu řekl, že Čína je připravena spolupracovat s Nizozemskem na posílení politické vzájemné důvěry, prohloubení praktické spolupráce, posílení vazeb mezi lidmi a prosazení nového pokroku ve vzájemných vztazích.

Li to řekl na setkání s nizozemským premiérem Markem Ruttem prostřednictvím video odkazu.

Li ještě jednou poblahopřál Ruttemu k jeho znovuzvolení nizozemským premiérem.

Li poznamenal, že Nizozemsko je důležitým kooperativním partnerem Číny v Evropě, a řekl, že Čína přikládá rozvoji vztahů s Nizozemskem velký význam.

Čína je připravena vzít 50. výročí navázání diplomatických styků jako příležitost ke spolupráci s Nizozemskem, která přinese oběma zemím a národům více výhod, řekl Li.

S poukazem na to, že Čína i Nizozemsko jsou odhodlány k multilateralismu a volnému obchodu, Li řekl, že Čína pevně prosazuje svou politiku otevírání se a je odhodlána vytvořit tržně orientované, právně založené a mezinárodní podnikatelské prostředí jak pro všechny čínské, tak i všechny zahraniční podniky registrované v Číně.

Li řekl, že Čína podporuje zřízení čínsko-nizozemské obchodní rady jako nové platformy pro obchodní výměnu a spolupráci mezi podniky obou zemí.

Řekl, že Čína je ochotna prohloubit spolupráci s Nizozemskem v oblasti klimatických změn, vědy a techniky, moderního zemědělství a dalších oblastí. „Vítáme, že na čínský trh vstoupí více kvalitních holandských zemědělských produktů,“ dodal.

Li zdůraznil, že Čína a EU sdílejí široké společné zájmy. Obě strany by se měly držet dialogu a spolupráce, vzájemně se respektovat, jednat jako rovný s rovným, správně řešit spory a rozdíly a pracovat na zdravém a stabilním rozvoji vztahů mezi Čínou a EU.

Li vyjádřil naději, že Nizozemsko jako významný člen EU bude hrát konstruktivní roli při podpoře vztahů a spolupráce mezi Čínou a EU.

Rutte řekl, že Nizozemsko a Čína provádějí konstruktivní spolupráci v různých oblastech a že rozvoj bilaterálních vztahů zaznamenal dobrý impulz.

Nizozemská strana doufá, že prohloubí výměny a spolupráci v oblastech, jako jsou kultura, ekonomika, obchod, zemědělství a oběhové hospodářství, řekl Rutte a dodal, že země věří, že Čína uspořádá úspěšné zimní olympijské hry.

EU a Čína musejí zintenzivnit dialog a spolupráci, řádně řešit rozdíly a společně reagovat na globální výzvy, jako jsou pandemie covid-19 a změna klimatu, řekl Rutte.

Obě strany si také vyměnily názory na mezinárodní a regionální otázky společného zájmu.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *