Technologie související s umělou inteligencí přispěje do roku 2060 ke snížení uhlíku o 70 procent

Technologie umělé inteligence (AI) přispěje ke snížení emisí uhlíku odhadem nejméně 70 procent do roku 2060, což je sníží více než 35 miliard tun CO2, uvádí nedávno zveřejněná bílá kniha.

Bílá kniha, kterou společně sestavily Baidu a International Data Corporation (IDC), je první výzkumnou zprávou, která se zaměřuje na dopady umělé inteligence na cíle uhlíkového maxima a uhlíkové neutrality v Číně.

Dosažení uhlíkové neutrality je vysoce závislé na technologii, a tak průlomy v technologii AI uvolní velký potenciál při integraci s technologiemi snižování uhlíku v různých průmyslových odvětvích, která již aplikují infrastrukturní informační technologie (IT), uvádí dále bílá kniha.

Vezmeme-li jako příklad dopravní průmysl, emise uhlíku tohoto odvětví v Číně v roce 2020 přesáhly asi 1,04 miliardy tun, což představuje 9 procent z celkových emisí v zemi. Průmysl se proto zaměřuje na inteligentní systém řízení dopravy jako součást úsilí o snižování emisí uhlíku. Kombinací stávající technologie s umělou inteligencí by systém mohl výrazně zlepšit efektivitu cestování, omezit dopravní zácpy a snížit tak uhlíkové emise asi o 41 600 tun ve městě s více než 10 miliony obyvatel.

Na základě svého dlouhodobého průzkumu globálního IT trhu ICD poznamenalo, že globální aplikace cloud computingu může snížit tak obrovské množství uhlíkových emisí, které se rovná 15násobku emisí, které ušetří všechna vozidla Tesla.

Bílá kniha také naznačila, že poptávka po výpočetním výkonu poroste s tím, jak se průmysl s rostoucí pravděpodobností uchýlí k digitalizaci.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *