Čínský Sin-ťiang zaznamenal v lednu až listopadu růst zahraničního obchodu s EU

Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang (Xinjiang) na severozápadě Číny zaznamenala za prvních 11 měsíců letošního roku zahraniční obchod se zeměmi Evropské unie kolem 261,8 miliardy jüanů (asi 907 miliard Kč), což je meziročně o 30 procent více, uvedli v pondělí místní celníci.

Podle celního úřadu dosáhl v období leden–listopad vývoz ze Sin-ťiangu do EU 197,9 miliardy jüanů (asi 686 miliard Kč), meziročně o 27,7 procenta více, zatímco jeho dovoz vzrostl o 37,6 procenta na 63,9 miliardy jüanů (asi 221 miliard Kč).

Sun Tao, zástupce ředitele oddělení statistiky a analýzy celní správy, připsal robustní čísla vzkvétajícím čínsko-evropským nákladním vlakovým službám přes přístavy v Sin-ťiangu, růstu obchodu s mechanickými a elektrickými produkty a nárůstu vývozu zařízení a produktů pro čistou energii.

Za prvních 11 měsíců zaznamenaly pozemní přístavy v Sin-ťiang celkem 11 156 jízd nákladních vlaků mezi Čínou a Evropou, což představuje meziroční nárůst o 26,8 procenta. Celkový objem přepravy dosáhl 1,1 milionu tun, meziročně o 30,2 procenta více. Významný nárůst obchodu byl zaznamenán s Německem, Polskem, Nizozemskem, Francií a Maďarskem.

Během tohoto období vyvezly přístavy v Sin-ťiang do EU mechanické a elektrické výrobky za 158 miliard jüanů (asi 547 miliard Kč), meziročně o 32,9 procenta více, což představuje 79,9 procenta celkového vývozu. Mezitím také přístavy v Sin-ťiangu zaznamenaly 29,2procentní nárůst dovozu mechanických a elektrických výrobků z EU, což představuje 65,5 procenta celkového dovozu.

„Během tohoto období se vývoz surových plastů, elektrických vozidel a polysilikonu zdvojnásobil. Mezi vyváženými výrobky náročnými na pracovní sílu zaznamenaly významný růst plastové výrobky, obuv a nábytek,“ uvedl Sun.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *