Čínská cesta k udržitelné dopravě – hledání inovací (2012–2021)

Čínská doprava v nové éře od roku 2012 dále zrychluje svůj rozvoj.

Čína patří mezi světovou špičku, pokud jde o rozsah komplexní dopravní infrastruktury. Uspořádání jejích integrovaných dopravních uzlů se neustále zlepšuje. Čína je na prvním místě na světě, pokud jde o celkovou délku vysokorychlostních železnic, rychlostních silnic, splavných vnitrozemských vodních cest a provozovaných městských železničních tranzitních linek. Je také na prvním místě, pokud jde o počet kotvišť v pobřežních přístavech pro plavidla třídy 10 000 tun nebo vyšší, a také pokud jde o připojení námořní dopravy. Čína je také buď první, nebo je na předním místě ve světě, pokud jde o obrat v osobní a nákladní dopravě po železnicích, dálnicích, vodních cestách a civilním letectví, stejně jako v propustnosti přístavního nákladu a obchodním objemu poštovních a kurýrních služeb. Čína je nyní jednou z nejrušnějších zemí na světě.

Rozlehlou zemí se řítí vysokorychlostní vlak Fuxing.

Rozsáhlá čínská síť dálnic a železnic se neustále rozšiřovala a vysokorychlostní vlaky, obří plavidla a lety spojily více míst než kdykoli předtím, včetně těch, která byla dříve nepřístupná. Velké osobní letadlo C919, první dálkové civilní letadlo v zemi se zcela nezávislými právy duševního vlastnictví a vyrobené v souladu s nejnovějšími mezinárodními standardy letové způsobilosti, uskutečnilo svůj první let v roce 2017. Uvedení čínských rychlovlaků Fuxing EMU do provozu znamenalo úplnou nezávislost čínské technologie vysokorychlostních železnic v zemi. Čína také vede svět v oblasti technologií pro stavbu mostů a tunelů, hlubinných kanálů, automatizovaných kontejnerových terminálů a dalších oblastí. Byla dokončena řada megaprojektů včetně mostu Hong Kong–Zhuhai–Macao, vysokorychlostní železnice Peking–Čang-ťia-kchou (Peking-Zhangjiakou), automatizovaného kontejnerového terminálu v přístavu Yangshan v Šanghaji a mezinárodního letiště Peking Daxing.

10. listopadu 2017 odstartovalo z mezinárodního letiště Shanghai Pudong v Číně vyrobené velké osobní letadlo C919. Jde o první civilní letadlo v Číně zkonstruované v souladu s nejnovějšími mezinárodními standardy letové způsobilosti a se zcela nezávislými právy duševního vlastnictví.

Čína si klade za cíl poskytovat ještě lepší služby osobní a nákladní dopravy a dále posilovat svůj velký dopravní sektor. Byly zveřejněny „Nástin budování silné dopravy v Číně“ a „Směrnice pro rozvoj integrované národní dopravní sítě“. Požadují vybudování integrované a vícerozměrné dopravní sítě zahrnující „šest os, sedm koridorů a osm dopravních tepen“ po celé zemi. Tyto pokyny jsou výzvou k dalšímu posílení čínského dopravního sektoru.

Svět je stále více vzájemně závislý a všechny národy sdílejí společnou budoucnost. Zformoval se rámec konektivity sestávající ze „šesti koridorů, šesti tras, více zemí a více přístavů“. Nákladní vlaky Čína–Evropa míří do 23 evropských zemí. Čína navázala mezinárodní spolupráci v oblasti silniční dopravy s 19 zeměmi. Její mezinárodní námořní dopravní trasy spojují více než 100 zemí a její civilní letecké trasy zasahují do 64 zemí a regionů. Čína se také aktivně účastní globálního řízení dopravy a je účastníkem téměř 120 multilaterálních dohod o dopravě.

Čína usiluje o otevření na vysoké úrovni a vybízí čínskou dopravu, aby se globalizovala. Se zaměřením na usnadnění spolupráce v rámci iniciativy Hedvábné stezky bude Čína usilovat o podporu integrované pozemní, námořní, vzdušné a kybernetické konektivity a harmonizaci souvisejících politik, pravidel a norem, aby posílila konektivitu s ostatními zeměmi a usnadnila mezinárodní dopravu. Čína bude neustále přispívat svou vizí a řešeními do globálního řízení dopravy, aby pomohla zlepšit dopravní konektivitu po celém světě a přinesla výhody všem.

Vedena vizí budování komunity s sdílené budoucnosti pro lidstvo bude Čína pokračovat v provádění Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj a posílení mezinárodní výměny a spolupráce v oblasti dopravy. Čína bude spolupracovat se všemi ostatními zeměmi na posílení globální konektivity a vytvoření silnějšího mezilidského pouta, čímž více přispěje k budování lepšího a prosperujícího světa.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *