Čína nabízí další pomoc obětem tajfunu na Filipínách

Čína nabídla 1 milion amerických dolarů v hotovosti a dalších 4725 tun rýže ve středu na pomoc obětem tajfunu Rai na Filipínách.

Čínský velvyslanec na Filipínách Huang Xilian oznámil pomoc při slavnostním předání rýže, poslední várky z 10 000 tun, kterou Čína Filipínám darovala.

Mimořádná finanční pomoc má podpořit úsilí filipínské vlády a lidu o pomoc a obnovu po katastrofě způsobené ničivým tajfunem, řekl Huang a vyjádřil naději, že čerstvá várka rýže přispěje k humanitárním operacím na Filipínách v tajfunem zasažené oblasti.

V úterý čínské velvyslanectví v Manile shromáždilo 20 000 balíčků potravin obsahujících rýži, konzervy a balíčky nudlí. Huang řekl, že humanitární materiál se dostal do oblastí zasažených tajfunem, jako jsou Cebu, Leyte, Negros Occidental, Negros Oriental, Bohol, Cagayan de Oro City, Surigao City a další.

Huang řekl, že Čína bude i nadále podporovat filipínské úsilí o obnovu „v rámci svých nejlepších schopností“.

„Čína a Filipíny jsou blízcí a přátelští sousedé, kteří si v těžkých chvílích vždy pomáhají a podporují se,“ řekl velvyslanec.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte vyhlásil v úterý večer v několika regionech kalamitní stav, aby urychlil pomoc obětem tajfunu Rai.

Ředitel filipínské sociální péče Emmanuel Privado, který ve středu obdržel darovanou rýži z Číny, poděkoval čínské vládě za její štědrost.

Privado řekl, že čínské dary jsou načasované a jeho vláda se snaží distribuovat humanitární pomoc obětem tajfunu.

„Vyjadřujeme naši upřímnou vděčnost čínskému lidu za tyto dary. Je to tak aktuální. Oběti tajfunu z toho budou mít prospěch,“ řekl.

Je obava, že tajfun Rai, který minulý týden zasáhl na Filipínách více než 1,3 milionu lidí, ve střední a jižní části Filipín a v částech hlavního ostrova Luzon zabil přes 375 lidí.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *