Čína a Afrika prosazují vysoce kvalitní, k lidem přátelskou a udržitelnou spolupráci

Čína a Afrika budou prosazovat vysoce kvalitní, k lidem přátelskou a udržitelnou spolupráci mezi oběma stranami, řekl vysoký čínský diplomat Yang Jiechi.

Na nedávno skončené osmé ministerské konferenci Fóra o spolupráci mezi Čínou a Afrikou (FOCAC) předložil prezident Si Ťin-pching čtyři návrhy na vybudování čínsko-afrického společenství se společnou budoucností v nové éře, oznámil realizaci „devíti programů“ a nastínil plán pro spolupráci Číny s Afrikou v příštích třech letech, který plně vyhovuje potřebám Afriky, a byl Afrikou vřele přivítán, řekl Yang agentuře Xinhua v pondělním rozhovoru po svých oficiálních návštěvách Konžské republiky a Sierry Leone.

Yang, člen politického byra Ústředního výboru Komunistické strany Číny (CPC) a ředitel Kanceláře zahraniční komise Ústředního výboru CPC, uvedl, že Čína zůstane v úzké komunikaci s Afrikou, aby případ od případu zaváděla a prosazovala vysoce kvalitní, lidem vstřícnou a udržitelnou čínsko-africkou spolupráci.

Za prvé, Čína bude solidárně bojovat proti pandemii covid-19 a uspokojí naléhavé potřeby Afriky, řekl Yang. V současné době je přístup k vakcínám covid-19 a míra proočkovanosti v afrických zemích obecně nízká a riziko pandemie je vysoké. Uzavření propasti v imunizaci a řešení nespravedlnosti distribuce vakcín je nejvyšší prioritou, řekl Yang.

Čína bude co nejdříve spolupracovat s africkými zeměmi, aby zajistila dodávky vakcín, jejich přepravu a další pružným způsobem, aby pomohla africkým zemím dosáhnout cíle stanoveného Africkou unií, kterým je do konce roku 2022 proočkovat 60 procent africké populace, řekl.

Ve stejné době Čína zavede opatření, jako je provedení 10 lékařských a zdravotnických projektů pro africké země a vyslání 1500 zdravotnických pracovníků a odborníků na veřejné zdraví do Afriky, řekl.

Čína postaví lidi a jejich životy na první místo a podpoří hospodářské oživení Afriky, řekl Yang a dodal, že v rámci „devíti programů“ Čína urychlí zavádění opatření, která splňují nejnaléhavější potřeby rozvoje Afriky.

Za třetí, Čína podpoří transformaci a modernizaci spolupráce mezi Čínou a Afrikou a posílí svou kapacitu pro udržitelný rozvoj, řekl Yang a dodal, že Afrika je jedním z nejzranitelnějších regionů vůči změně klimatu.

Čína bude spolupracovat s Afrikou na prosazování zelené a nízkouhlíkové energie, rozvoji solární, větrné a další obnovitelné energetiky a pomáhat Africe při zavádění zelených programů ochrany životního prostředí a klimatu, řekl.

Čína pomůže Africe odvrátit starou cestu „nejdříve znečištění, později léčba“, zatímco bude pokračovat v industrializaci, řekl Yang.

Čína také pomůže Africe při zavádění programů digitální ekonomiky a pomůže africkým zemím překlenout „digitální propast“ a dohnat tempo rozvoje globální digitální ekonomiky, dodal.

Za čtvrté, je nezbytné bránit rovnost a spravedlnost a chránit společné zájmy Číny, Afriky a dalších rozvojových zemí, řekl Yang.

Čína je připravena spolupracovat s Afrikou, aby povzbudila více zemí a mezinárodních organizací, aby se připojily ke globální rozvojové iniciativě a iniciativě pro partnerství pro rozvoj Afriky, aby se vytvořila silnější synergie pro mezinárodní společenství při podpoře rozvoje Afriky, řekl.

Čína a Afrika, které jsou největší rozvojovou zemí a kontinentem s největším počtem rozvojových zemí, byly vždy společenstvím sdílené budoucnosti se stejným neštěstím a trápením a společenstvím společných zájmů pro oboustranně výhodnou spolupráci, řekl Yang.

Čím složitější a obtížnější je situace, tím větší význam Čína Africe přikládá, protože obě strany sdílejí upřímné přátelství, tradici solidarity a vzájemné pomoci, potřebu hledat společný rozvoj a spojenectví, které zaručí mezinárodní spravedlnost, řekl Yang.

Yang zdůraznil, že je nutné, aby Čína a Afrika posílily solidaritu a spolupráci tváří v tvář unilateralismu, protekcionismu a šikaně, aby chránily celkové zájmy rozvojových zemí.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *