15. kolo konzultací o zahraniční politice Číny a EU

Náměstek čínského ministra zahraničí Xie Feng a náměstek generálního tajemníka Evropské služby pro vnější činnost (ESVČ) Moura uspořádali 15. kolo konzultací o zahraniční politice Číny a EU.

Xie Feng uvedl, že od letošního roku si prezident Si Ťin-pching udržuje dobrou dynamiku kontaktů s vedoucími představiteli EU a představiteli mnoha evropských zemí, což připravuje cestu pro rozvoj vztahů mezi Čínou a EU. Státní rada Wang Yi a vysoká představitelka Borrelli spolupředsedali strategickému dialogu na vysoké úrovni mezi Čínou a EU a dosáhli důležitého konsenzu, pokud jde o udržení vůdčí úlohy dialogu a spolupráce mezi Čínou a EU.

Současná mezinárodní situace je protkána chaosem a svět vstupuje do období turbulentních změn. Jako důležitá síla v multipolárním světě by Čína a Evropa měly hledat společný základ při zachování svých rozdílů, trvat na zdravém a stabilním rozvoji čínsko-evropských vztahů prostřednictvím spolupráce a sdílet odpovědnost za prosazování světového míru a prosperity. Silná a jednotná EU se strategickou autonomií je ve společném zájmu obou stran i mezinárodního společenství.

Čína je připravena dále posilovat komunikaci a koordinaci s evropskou stranou, společně prosazovat mír a stabilitu, podporovat oboustranně výhodnou spolupráci, dodržovat zásady skutečného multilateralismu a neustále posilovat toleranci a vzájemné uznávání. Xie vysvětlil svůj postoj k Tchaj-wanu, zimní olympiádě v Pekingu a dalším otázkám.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *