Válkou zničené země zkoumají čínský trh prostřednictvím importního veletrhu

Afghánský obchodník Ali Faiz ve stánku o rozloze 20 metrů čtverečních, kde byly na 4. China International Import Expo (CIIE) vystaveny jemné ručně vyráběné koberce, propagoval vlněné komodity svých spoluobčanů v naději, že zlepší jejich živobytí prostřednictvím čínského trhu.

Bylo to již podruhé, co se zúčastnil tohoto dovozního veletrhu v Šanghaji. Do stánku přivezl přes 70 koberců k prodeji a propagaci.

„Spousta logistiky se zastavila a zboží jsme odeslali do třetí země a poté do Číny,“ řekl Faiz, který na výstavu, která byla zahájena minulý čtvrtek a potrvá do středy, naskladnil asi 3 tuny komodit.

Poté, co vlněné koberce poprvé předvedl na výstavě v loňském roce, vzbudily velký zájem mezi čínskými zákazníky a objednávky, které obdržel, přinesly příjem afghánským rodinám.

Koberce pocházejí z více než tuctu měst ve středním a severním Afghánistánu. Utkaní velkého koberce trvá čtyřem lidem osm měsíců. A prodej velkého vlněného koberce může v této válkou zničené zemi uživit běžnou rodinu téměř na celý rok.

Z těchto důvodů Faiz pokračuje ve své účasti na výstavě navzdory potížím. „Když sem přinesu koberce, přinesu s sebou i naději lidí v mém rodném městě,“ řekl Faiz.

Aby přilákaly čínské zákazníky, některé koberce mají také čínské kulturní prvky, jako například motiv čínské pivoňky.

„Koberce jsou opravdu kvalitní a v souladu s naší čínskou estetikou,“ řekla čínská zákaznice, která stánek poznala díky zprávám v médiích a přišla si koupit dva kusy, jeden pro sebe a jeden pro kamarádku.

Stejně jako výrobci vlněných koberců v Afghánistánu, podnikatelé ze Sýrie, země, která v posledních letech také trpěla válkou a nepokoji, zkoumají čínský trh prostřednictvím CIIE.

Nedaleko od stánku s afghánskými koberci jsou úhledně umístěna aleppská mýdla ze Sýrie. Syřané přinášejí tuto tradiční komoditu do Číny s pomocí platformy CIIE.

Staletý mýdlařský průmysl v zemi byl těžce zasažen válkou a mnoho starověkých obchodů s mýdlem bylo vybombardováno.

Naštěstí továrna Dakka Kadima, která má téměř 100letou historii, si našla svůj trh v Číně.

„Po účasti na druhém CIIE se naše prací prostředky, jako jsou mýdla, rychle dostaly do čínských nákupních center, supermarketů a platforem elektronického obchodu,“ řekl Tarek Alshayb, šéf Dakka Kadima China. V současné době tvoří objem prodeje v Číně 25 procent celkových tržeb společnosti na zámořském trhu.

Na expu nechybí ani růžový esenciální olej z Damašku. Roula Ali-Adeeb, zakladatelka společnosti BioCham, zavzpomínala na svá těžká léta: kvůli sankcím byla postižena zásilka zboží v hodnotě 200 000 eur, do továrny vtrhli ozbrojenci a unesli zaměstnance.

V roce 2017, kdy byla společnost v obtížné situaci, se několik zakázek z Číny stalo největším zdrojem příjmů společnosti v daném roce. V letech 2018 a 2019 její opakovaná účast na CIIE posílila její odhodlání prozkoumat čínský trh. Roula Ali-Adeeb očekává pokrok „krok za krokem“ prostřednictvím platformy CIIE.

Čtvrtý ročník CIIE přilákal téměř 3000 společností ze 127 zemí a regionů včetně 33 nejméně rozvinutých zemí. Každoroční veletrh se stal pro zahraniční společnosti významnou platformou pro podporu exportu na masivní čínský trh.

„Osobně jsem studoval a pracoval v Číně sedm let a země mi nabídla vzdělávací i podnikatelské příležitosti,“ řekl Faiz.

„Na CIIE a v Číně se mi dostalo spousty pozornosti a vřelosti,“ řekl Faiz.

Doufal také, že dvoustranný obchod mezi Afghánistánem a Čínou se bude nadále rozvíjet a do Číny se bude vyvážet více speciálních produktů z Afghánistánu.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *