Silná čínská ekonomika přiláká více zahraničních investic

Robustní čínská ekonomika přiláká do Číny větší příliv zahraničních investic a zahraniční talenty, řekla Dan Wang, hlavní ekonomka Heng Seng Bank (Čína).

„Hlavním lákadlem Číny pro zahraniční investice je její silný ekonomický výkon,“ napsala Wang v nedávném stanovisku zveřejněném ve Financial Times s tím, že výkon Číny je v příkrém protikladu ke zbytku světové ekonomiky.

„Není pochyb o tom, že růst čínského HDP letos překročí oficiální cíl o více než 6 procent. Očekáváme, že celoroční růst by mohl přesáhnout 8 procent,“ uvedla.

Statistiky ukazují, že zahraniční investice Čínu neopustily a ani čínská politika otevírání domácího trhu se podle ní zezměnila.

Pracovník předvádí chytré zrcadlo na čínské Mezinárodní výstavě digitální ekonomiky Expo 2021 v Š‘-ťia-čuang (Shijiazhuang) v provincii Che-pej (Hebei) na severu Číny, 7. září 2021. (Xinhua/Wang Xiao)

Globální přímé zahraniční investice (PZI) v roce 2020 poklesly, ale čínské PZI nadále rostly. V roce 2020 tvořily čínské PZI více než pětinu celkových světových, čímž zdvojnásobily svůj předpandemický podíl, a tento trend bude pokračovat i letos, uvedla.

Obavy o budoucí růst Číny pramení především ze zpomalení v sektoru nemovitostí. Investice do výroby však dopady částečně vykompenzují, řekl ekonomka.

Čínský HDP vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 4,9 procenta, což je pomaleji než jeho růst o 18,3 procenta v prvním čtvrtletí a 7,9 procenta ve druhém čtvrtletí. V prvních třech čtvrtletích země zaznamenala růst HDP o 9,8 procenta, což je výrazně nad svým ročním cílem růstu přes 6 procent, ukazují oficiální údaje.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *