Si Ťin-pchingovo poselství na summitu COP26

1. listopadu prezident Si Ťin-pching doručil písemné poselství na Summit světových lídrů v rámci 26. konference OSN o změně klimatu.

Si Ťin-pching poukázal na to, že negativní dopady klimatických změn jsou nyní stále viditelnější a naléhavá potřeba globální akce stále roste. Otázka, jak se vypořádat se změnou klimatu a podpořit globální ekonomické oživení, je aktuálním problémem, kterému čelíme.

Xi Jinping předložil tři návrhy.

Za prvé, ochrana mnohostranného konsenzu. Multilateralismus je recept na řešení globálních výzev, jako je změna klimatu. Rámcová úmluva Organizace spojených národů o změně klimatu a s ní související Pařížská dohoda poskytují mezinárodnímu společenství základní právní pokyny pro spolupráci v boji proti změně klimatu. Všechny strany by měly stavět na stávajícím konsenzu, zvyšovat vzájemnou důvěru a posilovat spolupráci, aby zajistily úspěch konference v Glasgow.

Za druhé, zaměřte se na pragmatické jednání. Akce je jediný způsob, jak proměnit vaši vizi ve skutečnost. Všechny strany by měly dodržet své sliby, stanovit si realistické cíle a vize a udělat vše, co je v jejich silách, aby podpořily iniciativy v oblasti změny klimatu podle svých národních podmínek. Rozvinuté země by nejen samy měly dělat více, ale měly by také poskytovat podporu rozvojovým zemím, aby si vedly lépe.

Za třetí, urychlení zelené transformace. Měli bychom využívat vědecké a technologické inovace jako hnací sílu k podpoře transformace a modernizace energetických zdrojů, průmyslové struktury a spotřeby. Měli bychom podporovat ekologický hospodářský a sociální rozvoj a hledat novou cestu synergie mezi rozvojem a ochranou.

Si Ťin-pching zdůraznil, že Čína zachovává koncept společenství života mezi člověkem a přírodou, jde cestou, kde jsou prioritami ekologie, zelený a nízkouhlíkový rozvoj, urychluje budování zeleného a nízkouhlíkového ekonomického systému založeného na oběhové ekonomice. Pokračuje ve svém úsilí o restrukturalizaci průmyslu, výrazně omezuje slepý rozvoj vysokoenergetických a vysokoemisních projektů, urychluje transformaci zelené a nízkouhlíkové energetiky, silně rozvíjí obnovitelné zdroje energie a plánuje a buduje velké projekty v oblasti větrné energie a fotovoltaické základny. Čína nedávno vydala „Stanoviska k úplné a důkladné implementaci Nové rozvojové koncepce osvědčených postupů pro dosažení maximálních emisí a neutralizace uhlíku“ a „Akční plán pro uhlík 2030“ a postupně vydá prováděcí plány pro klíčové oblasti, jako jsou energetika, průmysl, stavebnictví a doprava a klíčová průmyslová odvětví, jako jsou uhlí, elektřina, železo, ocel a cement, a zavede ochranná opatření související s vědou a technologií, snížení uhlíku, financemi a daněmi s cílem vytvořit systém pro dosažení uhlíkového vrcholu, uhlíkovou neutralitu a systém politiky 1 + N s jasným harmonogramem, mapou a plánem výstavby.

Si Ťin-pching připomněl, že staří Číňané říkali, že „vlády musejí být založeny na praktických akcích“. Čína očekává, že všechny strany zintenzivní své akce, spojí své síly, aby čelily výzvě změny klimatu a společně ochránily společný globální domov lidstva.

Summit světových lídrů se konal ve dnech 1. až 2. listopadu v Glasgow během 26. konference OSN o změně klimatu.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *