Čínský dovozní veletrh posiluje spolupráci podél Hedvábné stezky

Týden před zahájením čtvrtého veletrhu China International Import Expo (CIIE) dorazil do Šanghaje z německého Hamburku nákladní vlak Čína-Evropa, který dokončil svou první zpáteční cestu na nové trase.

Bylo to také poprvé, kdy byly exponáty CIIE přepravovány prostřednictvím nákladního vlaku, aby byly zařazeny do akce. K cestě do Číny bylo v Hamburku a Duisburgu v Německu Malaszewicze v Polsku naplněno 35 kontejnerů o celkové hmotnosti asi 460 tun.

Na počest zvláštního cíle nákladního vlaku byl vlak nazván „Jinbo“, což je zkratka pro CIIE v čínštině. Rozmanitost přepravovaných exponátů byla působivá a zahrnovala stroje s inteligentním tryskovým mycím systémem a elektrické části strojů. Kontejnery byly řádně vydezinfikovány, aby vyhověly požadavkům výstavy na prevenci epidemie.

Podle Wang Jinqiu, předsedy společnosti provozující vlaky v Šanghaji, využití vlaku namísto tradiční námořní trasy zkrátilo dobu přepravy na polovinu.

S více než 70 trasami poskytuje služba nákladního vlaku dopravní podporu pro hospodářský a sociální rozvoj v zemích a regionech podél Hedvábné stezky. Nová trasa spojující Hamburk a Šanghaj poskytuje podnikům z těch zemí, které se účastní CIIE, rychlé spojení, zdůrazňuje rostoucí vliv akce a upevňuje konektivitu podél Hedvábné stezky.

Čínou navržená Iniciativa Hedvábné stezky (BRI) se rozrostla v největší světovou platformu mezinárodní spolupráce. Údaje ukazují, že akumulovaný objem obchodu Číny se zbožím se zeměmi BRI dosáhl mezi lety 2013 a 2020 9,2 bilionu amerických dolarů (asi 202 biliony Kč).

Jako první celosvětově zaměřená výstava dovozu na národní úrovni se CIIE také vyvinula v globální veřejný statek pro podporu obchodu. Mezi téměř 3000 podniky, které se akce účastní, je více než 600 společností z 50 zemí podél Hedvábné stezky.

V sobotu byl národní pavilon Srí Lanky přeplněný čínskými kupci, kteří mají rádi typický cejlonský čaj, i když stánek není v centru výstavních ploch.

„Kromě čaje jsme sem přivezli také srílanské koření, kokosový olej, sušenky, čokoládu a kithul jaggery, něco, co si myslím, že většina Číňanů ještě neochutnala,“ řekl Kavisha Lokuhitige, generální tajemník Asociace pro obchod a hospodářskou spolupráci mezi Čínou a Srí Lankou.

Vysvětlil, že jaggery je tradiční srílanské přírodní sladidlo, které se často podává s jogurtem. Na základě svých zkušeností čtyřnásobného účastníka CIIE věří, že tento produkt si podmaní některé chuťové buňky v Číně.

„Čína je velmi obrovský trh a lidé rádi ochutnávají nové věci,“ řekl.

Lokuhitige poznamenal, že více než 60 srílanských společností se letos chtělo připojit k národnímu pavilonu, ale kvůli omezenému prostoru mohly být na expo vybrány a vystaveny pouze ty nejlepší produkty.

„Jsme naprosto rozhodnuti zúčastnit se pátého CIIE a doufáme, že příští rok získáme lepší umístění pro náš pavilon,“ řekl.

Na výstavišti automobilů se Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) účastní CIIE již podruhé. Třetí den veletrhu si špičkový olej společnosti již získal uznání mnoha čínských kupujících a společnost si zajistila některá nová obchodní partnerství, řekl Wu Weigang, obchodní manažer čínského zástupce společnosti.

Podle Wu během druhého CIIE v roce 2019 společnost navázala dobré vztahy s čínskou COSCO Shipping. Od začátku letošního roku COSCO Shipping překonala dopad covid-19 a zajistila hladkou přepravu a dodávku ropných produktů do Číny.

„Hedvábná stezka přiblížila ADNOC k Číně a výstava CIIE poskytla společnosti širší prostor k hlubšímu prozkoumání čínského trhu,“ řekl Wu.

Abikunda Samuel, obchodní poradce na Velvyslanectví Rwandy v Číně, řekl, že předchozí účast na CIIE pomohla čínským spotřebitelům dozvědět se více o slavných rwandských produktech, jako jsou chilli olej a káva, která jsou podle něj „nejlepší kávou na světě“.

Některé rwandské značky dohnaly čínský trend elektronického obchodování ve spolupráci se známými poskytovateli živého vysílání. „Jednou jsme prodali asi 3000 balíčků kávy během jedné vteřiny, a to jsme ještě ani nepřipravili tolik zásob,“ vzpomínal se smíchem. „To bylo obrovské překvapení.“

Kromě představení komerčních produktů Samuel řekl, že účast na expo má další poslání. „Využíváme této příležitosti k vytvoření většího povědomí o naší zemi v Číně,“ řekl a ukázal na plakáty na stěnách pavilonu zobrazující horské gorily, národní poklad východoafrické země.

„Mnoho lidí říká, že sledování goril ve Rwandě je ve skutečnosti zážitek, který změní život, něco, na co nikdy nezapomenete,“ dodal.

Dlouhodobé obchodní vazby navázané mezi Čínou a Rwandou prostřednictvím CIIE vytvořily mnoho pracovních příležitostí pro rwandské farmáře, a prospěly tak ekonomice země jako celku, řekl Samuel.

V květnu Šanghaj zřídila trh CIIE na v obchodním centru Nanjing Road, s cílem pomoci vytvořit trvalý efekt přelévání z CIIE ve prospěch vystavovatelů. Účastníci veletrhu, kteří zjistí, že šest dní v roce nestačí k propagaci jejich zboží v Číně, mohou na trhu pokračovat.

Mnoho majitelů obchodů na trhu pochází ze zemí podél Hedvábné stezky, včetně tureckého obchodníka Ramazana Tuzena, který žije 12 let v Číně a prodává turecké řemeslné výrobky, porcelán, šperky, koberce, lampy a dokonce i zmrzlinu.

Začátkem listopadu, před čtvrtým CIIE, byl Tuzen zaneprázdněn přípravami a také balením a rozesíláním balíků zákazníkům, které potkal na loňské akci.

Řekl, že zkušenosti z expa mu pomohly vybudovat úspěšnou kariéru s ročními příjmy v milionech amerických dolarů, a očekává, že nový trh přinese jeho podnikání ještě větší prosperitu.

„Rád bych řekl obchodníkům po celém světě, že Čína je to pravé místo,“ řekl.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *