Čínské město Pchu-er se stalo zlatým pásem pro pěstování kávy Arabica

Pchu-er (Pu’er), město nacházející se v provincii Jün-nan (Yunnan) v jihozápadní Číně, se změnilo v globální zlatý pás pěstování kávy Arabica, všeobecně známý jako „nebe Arabiky“.

S prvním kávovým zrnem přivezeným do lokality před více než stoletím zahájilo město již v roce 1988 budování rozsáhlých kávových plantáží.

Město, které se může pochlubit mimořádně vysokým 74,59procentním lesním pokrytím a bohatými přírodními zdroji, leží téměř úplně ve světovém zlatém pásmu kávových plantáží a je hlavním městem kávy v Číně.

V roce 2020 dosáhly plochy kávových plantáží ve městě Pchu-er 51 733,33 hektaru, což představuje 48,8 procenta a produkce kávových zrn dosáhla 58 600 tun, což představuje více než 80 procent srovnatelného agregátu v Číně.

Ted Lingle, bývalý výkonný ředitel Specialty Coffee Association of America (SCAA), ohromen rychlým rozvojem kávového průmyslu ve městě Pchu-er, řekl, že místní káva je jednou z nejlepších káv na světě, silná a voňavá, ale není hořká, bohatá na tuk a silná kyselostí.

Lingle, který je od roku 2015 zván jako hlavní konzultant Yunnan International Coffee Exchange, má rád kávu z Pchu-eru. V každé sezoně sklizně kávy Lingle vždy říká světovým obchodníkům s kávou, že káva našla „nový domov“ v Číně.

Káva z Pchu-eru si v posledních letech získává stále více uznání od kávového průmyslu doma i v zahraničí. Město bylo schváleno jako místo pro klíčovou národní kávovou laboratoř a základnu pro šlechtění semen malozrnné kávy Jün-nan spolu s mnoha dalšími výzkumnými a vzdělávacími institucemi pro kávu.

Více než 20 000 hektarů kávových plantáží v Pchu-eru bylo certifikováno jako káva vyhovující standardu 4C. Přes 6666,67 hektaru pěstebních ploch získalo C.A.F.E. Ověření. Více než 1333,33 hektaru pěstebních ploch získalo certifikaci Rainforest Alliance a UTZ.

V září 2020 byla káva Pchu-er formálně zařazena do první šarže produktů na ochranném seznamu dohody mezi Čínou a EU o zeměpisných označeních.

V Pchu-eru mohou světoví obchodníci s kávou vždy najít speciální kávu v souladu s mezinárodními standardy pro speciální kávu, řekl Ted Lingle a doufá, že se o kávě vyrobené v provincii Jün-nan dozví více lidí a vyzkouší si ji.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *