Čína posiluje úvěrovou podporu pro soukromé podniky

Čína zvýšila úvěrovou podporu pro soukromý sektor, přičemž nové půjčky soukromým podnikům dosáhly v prvních 10 měsících roku 2021 5 bilionů jüanů (asi 3,5 bilionu Kč), podle nejvyššího čínského regulátora bankovnictví a pojišťovnictví.

Tato částka představovala 53,5 procenta z celkových nových podnikových úvěrů za 10 měsíců, což je o 1,8 procentního bodu více než na začátku letošního roku, ukázala data Čínské bankovní a pojišťovací regulační komise (CBIRC).

Nesplacené půjčky soukromým podnikům od bankovních finančních institucí činily k září letošního roku 53,1 bilionu juanů (asi 188 bilionů Kč), což je o 15 bilionů jüanů (asi 53 biliony Kč) více než na konci roku 2018.

Ve stejném období se zvýšil počet soukromých firem s nesplacenými úvěry z 25,84 milionu jüanů (asi 91 milion Kč) na 77,62 milionu jüanů (asi 274 miliony Kč).

Náklady na financování soukromých podniků klesají. V prvních třech čtvrtletích letošního roku činila roční úroková sazba nových úvěrů soukromým firmám 5,3 procenta, což je o 1,6 procentního bodu méně než v roce 2018.

CBIRC bude dále prosazovat zavádění opatření na podporu finančních služeb pro soukromé podniky a naléhá na bankovní a pojišťovací instituce, aby nadále zlepšovaly své služby, uvedl mluvčí komise.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *