Čína jako člen WTO velkou měrou přispívá ke globálnímu růstu

Po svém vstupu do Světové obchodní organizace (WTO) hraje Čína v průběhu let konstruktivní roli, řekl agentuře společnosti Xinhua Sean Doherty, šéf mezinárodního obchodu a investic na Světovém ekonomickém fóru (WEF).

11. prosince 2001 se Čína oficiálně připojila ke Světové obchodní organizaci (WTO) a stala se jejím 143. členem.

Doherty, rovněž člen výkonného výboru WEF, v nedávném rozhovoru řekl, že za poslední dvě desetiletí se Čína jednoznačně stala hlavním hráčem v globálním obchodu, zejména se zbožím, a významně přispěla ke globálnímu růstu.

Vstup Číny do WTO podle něj pomáhá prosazovat domácí reformy, urychlovat tempo otevírání Číny a zvyšovat její konkurenceschopnost.

V případě Číny bylo členství ve WTO cenné tím, že dalo investorům důvěru k investicím, řekl Doherty a dodal, že to také pomohlo šíření technologií, zvýšení kvality produktů a environmentálních kontrol.

Doherty řekl, že Čína dodržela rozhodnutí mechanismu WTO pro urovnávání sporů a nedávno prokázala vůdčí roli v tématech, jako je usnadnění investic.

„Čína tvrdě pracuje na tom, aby měla vyvážený poměr importu k exportu,“ řekl Doherty a jako dobrý příklad použil probíhající čtvrtý China International Import Expo (CIIE).

CIIE se stal velmi známým a hojně navštěvovaným veletrhem, který nabízí vynikající příležitost pro ty mimo Čínu dozvědět se více o možnostech podnikání v Číně a rozvinout pevnější vztahy s čínskými podniky, řekl.

Doherty řekl, že Čína jako velký spotřebitel i výrobce bude v budoucnu hrát ve WTO zásadní roli v otázkách ochrany životního prostředí a sociálního rozvoje.

Tváří v tvář výzvě antiglobalizace se domnívá, že členové WTO potřebují dosáhnout konsenzu prostřednictvím WTO a uplatňovat je.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *