Vzorky přivezené sondou Čang-e-5 z Měsíce byly identifikovány jako nejmladší horniny, jaké kdy byly na Měsíci nalezeny

Čedičové vulkanické horniny, shromážděné čínskou sondou Chang’e-5 z Měsíce, jsou staré asi 2 miliardy let a jsou dosud nejmladšími vulkanickými horninami identifikovanými na Měsíci, uvádí mezinárodní výzkum publikovaný v pátek v časopise Science.

Profesor Alexander Nemchin z Centra kosmických věd a technologie australské Curtinovy ​​univerzity, hlavní autor výzkumu, uvedl, že vědci určili stáří vzorků měsíčních hornin během dálkových relací s pekingskou laboratoří pomocí velkých hmotnostních spektrometrů, které pomohly revoluci v geologii, podobně jako Citlivé zařízení s vysokou rozlišovací iontovou mikro sondou (SHRIMP) z Curtinovy ​​univerzity.

Vzorky hornin byly odebrány během lunární mise Chang’e-5 v prosinci 2020, což bylo poprvé od roku 1976, kdy kterýkoli národ sbíral vzorky z Měsíce.

Nemchin řekl, že po analýze chemického složení hornin zjistili, že vzorky byly o 1 miliardu let mladší než ty, které byly dosud z Měsíce dopraveny.

Spoluautor profesor Gretchen Benedix, rovněž z Curtinova střediska kosmické vědy a technologie, uvedl, že nové výsledky poskytnou vědcům více kalibračních bodů pro kráterovou chronologii, což jim umožní odvodit přesněji stáří mnoha planetárních povrchů.

„Tyto výsledky potvrzují to, co odborníci dlouho předpovídali na základě vzdáleně získaných snímků Měsíce, a vyvolávají další otázky, proč tyto mladé čediče existují,“ řekl Benedix.

Úkol se nyní zaměří na nalezení mechanismu, který vysvětlí, jak toto relativně nedávné zahřátí Měsíce mohlo podpořit tvorbu čedičových magmat s teplotami přesahujícími 1000 stupňů Celsia, a v konečném důsledku pomoci výzkumníkům zlepšit datování stáří celé sluneční soustavy.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *