Kunmingská deklarace stanoví základ pro cíle ochrany biologické rozmanitosti

Kunmingská deklarace po 15. zasedání konference smluvních stran Úmluvy o biologické rozmanitosti (COP15) položila světu základ pro dosažení cílů ochrany biologické rozmanitosti, uvedl australský ekolog.

V rozhovoru pro společnost Xinhua označil Andrew O’Meara, koordinátor pro vzdělávání a dosah v Capital Woodlands and Wetlands Trust, časový horizont roku 2030 stanovený v prohlášení za dobrý závazek.

Deklarace se zavazuje zajistit rozvoj, přijetí a implementaci účinného globálního rámce biologické rozmanitosti po roce 2020, který by zvrátil současnou ztrátu biologické rozmanitosti a zajistil, aby se biologická rozmanitost nejpozději do roku 2030 dostala na cestu obnovy, a to až k plné realizaci Vize 2050 „Žít v harmonii s přírodou“.

O’Meara řekl, že je důležité, aby závazek byl realizován na místní úrovni. „Musíte začít s dodržováním malých závazků, které se postupně rozvinou v něco velmi smysluplného,“ řekl.

Poznamenal, že biologická rozmanitost je docela důležitá, přičemž příkladem je klokánek východní, což je zvíře, které zmizelo z krajiny australské pevniny již asi před stoletím.

„Až po zhruba 100 letech, kdy zde nebyl, jsme zjistili, že má klíčovou roli při pěstování stromů a upevňování živin, jako je dusík v půdě, což je prospěšné pro všechny rostliny,“ řekl O’Meara.

Nedostatek zvířat, jako je klokánek východní, brzdí růst stromů a jejich květ, a tím postihuje zvířata závislá na potravě ze stromů.

„Odstranění jednoho zvířete z biosystému může mít škodlivý účinek na všechna ostatní zvířata žijící v tomto prostředí,“ řekl a dodal, že význam zachování biologické rozmanitosti pro lidské bytosti nespočívá pouze v možnosti nalezení duševní pohody, kdy lidé by mohou jít ven a odpočinout si v lese, ale také z hlediska zemědělství, kvality půdy atd.

O’Meara považuje za „fantastické“ nejen úsilí Číny při ochraně ohrožených druhů. Zapůsobilo na něj také čínské nasazení ve Kunmingském fondu pro biologickou rozmanitost.

Čína se zavázala převzít vedení tím, že vloží 1,5 miliardy jüanů (asi 5 miliard Kč) na zřízení Kunmingského fondu biologické rozmanitosti, který pomůže rozvojovým zemím lépe chránit jejich ekologii.

O’Meara řekl, že fond je významná částka a může být velmi užitečný vzhledem k tomu, že do ochrany biologické rozmanitosti je zapojeno mnoho neziskových organizací, které je ročně stojí miliony dolarů. „Aby mohli vykonávat významnější práci, vyžadují další miliony dolarů na provoz některých větších projektů,“ řekl. „Tyto peníze je třeba využít chytře a efektivně.“

Mulligans Flat Woodland Sanctuary je jednou z přírodních rezervací pod správou Capital Woodlands and Wetlands Trust, která chrání původní druhy, jako jsou kunovci, ježury a klokánci východní.

Zatímco jeho úkolem bylo poučit veřejnost o práci, kterou vykonává v rezervách, O’Meara zdůraznil význam komunikačních a vzdělávacích prací o biologické rozmanitosti po COP15.

„Pokud byste vyšli na ulici a zeptali se 100 lidí, co je to Kunmingská deklarace, pravděpodobně by mnoho lidí nevědělo, o čem mluvíte,“ řekl. „Myslím si tedy, že je třeba udělat více práce pro vědeckou komunikaci z hlediska biologické rozmanitosti.“


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *