Ghanský start-up uvádí elektromobily čínské výroby, které pomáhají snižovat emise uhlíku

Systém veřejné dopravy v Ghaně je již dlouhou dobu klíčovým zdrojem emisí oxidu uhličitého. Společnost SolarTaxi Ghana Limited, ghanský start-up, se ke zvládnutí této výzvy rozhodla provést změnu zavedením elektronických vozidel čínské výroby.

Podle Eugena Amponsaha, provozního manažera společnosti, vede rostoucí počet vozidel se spalovacími motory, zejména veřejných autobusů, do Ghany k vážným emisím.

Oficiální údaje v roce 2020 ukázaly, že průměrný počet dovezených vozidel činil v Ghaně kolem 100 000 ročně, přičemž asi 90 procent z nich byla ojetá vozidla s vysokými emisemi zplodin.

Motivace k čistšímu prostředí přiměla společnost obrátit pozornost k Číně.

„Nyní získáváme většinu našich aut a dílů z Číny. Mezi některými dalšími značkami z Číny máme BYD, Cherry a Dongfeng,“ řekl Amponsah.

Od skromného začátku v září 2019 nyní SolarTaxi provozuje v zemi 150 elektrických motorek a tříkolek a více než 60 elektromobilů. Některé z těchto vozů lze nabíjet solárně a jiná připojením k síti.

Hned v počátku však narazila společnost na jistou skepsi. Někteří místní spotřebitelé si mysleli, že by mohli v elektrickém autě během deště utrpět úraz elektrickým proudem, zatímco jiní mají podezření, že by uvízli, pokud by se baterie během cesty vybila.

Podle společnosti se obavy místních spotřebitelů postupně zmírňovaly, protože zvyšovaly frekvenci používání elektromobilů, což se ukázalo jako ekonomičtější tak ekologičtější. Společnost také našla způsob komercializace ekologických kol.

„Motorky jsme navrhli pro použití kurýry, protože na soukromém trhu mají malý potenciál. Raději se orientujeme na kurýrní společnosti včetně Jumie, které si půjčují motocykly,“ řekl.

Společnost SolarTaxi dosud vytvořila minimálně 250 přímých a nepřímých pracovních míst včetně techniků v montážních a údržbářských závodech a řidičů, kteří pracují s kurýrními společnostmi.

„Prozatím děláme ruční montáž, ale chceme se dostat do fáze, kdy budeme moci instalovat stroje na sestavení mnoha aut a kol za den. A to vyžaduje partnerství a financování. Chceme proto zajistit partnerství s některými čínskými automobilkami, aby nás podpořily jak školením, tak vybavením,“ řekl.

Amponsah řekl společnosti Xinhua, že z jeho vlastních pracovních zkušeností je Čína jedním z nejlepších míst, kde je třeba se podívat na zelenou ekonomiku, a masová výroba automobilů šetrných k životnímu prostředí je toho skvělým příkladem.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *