Čínský zlatý týden

V Číně se koná jeden z nejdelších státních svátků. Čínský národní den se slaví každoročně 1. října na památku vzniku Čínské lidové republiky. V tento den probíhá po celé zemi mnoho rozsáhlých aktivit. Svátek od 1. do 7. října se nazývá „Zlatý týden“, během kterého cestuje po zemi velké množství Číňanů.

Na podzim, s dobrým počasím a příjemnými teplotami, je čínský národní den zlatým časem na cestování. Týdenní prázdniny umožňují krátké i dlouhé cesty, což má za následek nárůst příjmů z cestovního ruchu i davy turistů.

Den paměti

1. října 1949 je památný den vzniku Čínské lidové republiky. Je třeba poznamenat, že ČLR nebyla k tomuto datu založena. Ve skutečnosti je Den čínské nezávislosti 21. září 1949. Velkolepý obřad, který se konal na náměstí Nebeského klidu 1. října 1949, měl oslavit vytvoření ústřední lidové vlády nové země. Později, 2. října 1949, nová vláda schválila „Rezoluci ke státnímu dni Čínské lidové republiky“ a prohlásila 1. říjen za čínský národní den. Od roku 1950 každý 1. říjen slaví Číňané ve velkém.

Na náměstí Nebeského klidu v Pekingu se od 1. října 1949 uskutečnilo celkem 14 vojenských přehlídek. Nejreprezentativnější a nejvlivnější byly vojenské přehlídky při kulatých výročích, 5., 10., 35., 50. a 60. výročí. Tyto působivé vojenské prezentace přilákaly tisíce pozorovatelů z domova i ze zahraničí. Po vojenských prohlídkách obvykle dochází k velkým průvodům obyčejných lidí, kteří tak chtějí vyjádřit své vlastenecké cítění.

U příležitosti státního svátku se pořádají i další atrakce, jako jsou ceremonie vyvěšování vlajek, taneční a pěvecké show, ohňostroje a výstavy malby a kaligrafie. Pokud někdo miluje nakupování, národní den je skvělý čas, protože mnoho nákupních center v tomto období nabízí velké slevy.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *