Čína zvažuje pětiletý plán pro malé a střední podniky

Čína podniká další kroky ke zvýšení své podpory malým a středním podnikům (MSP) pomocí solidních opatření na podporu sci-tech inovací a stimulaci jejich vitality.

Ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) pracuje na pětiletém plánu růstu malých a středních podniků, který podtrhuje klíčové úkoly včetně zlepšení rovných podmínek, zvýšení dostupnosti financování a posílení inovační kapacity a profesionality.

Očekává se, že od roku 2021 do roku 2025 bude země inkubovat a kultivovat asi jeden milion inovativních malých a středních podniků a 100 000 malých a středních podniků, které se vyznačují specializací, zdokonalením, jedinečností a inovací, uvedl ministr MIIT Xiao Yaqing.

Podle Xiao země též plánuje podpořit 10 000 „malých obrů“, jak označuje malé podniky, stále v rané fázi vývoje, se zaměřením na novou generaci informačních technologií, výrobu špičkových zařízení, novou energii, nové materiály, biomedicínu a další špičkové obory.

Celkem 1140 „malých obrů“ se v prvních osmi měsících těšilo provozní marži ve výši 13,2 procenta, ukázal průzkum MIIT.

K dalšímu zlepšení technologické inovační kapacity malých a středních podniků a vyřešení jejich potíží zavádí země řadu opatření.

Čína plánuje vybudovat řadu národních výrobních inovačních center a generických technologických platforem v klíčových oblastech a také podpořit integraci malých a středních podniků do průmyslových řetězců, dodavatelských řetězců a hodnotových řetězců, uvádí MIIT.

S výzvou k integrovanému modelu rozvoje inovací pro velké, střední a malé podniky a navazující podniky ministerstvo rovněž navrhlo zvýšit podporu inkluzivního financování pro malé podniky a mikropodniky.

Poskytování bohatších certifikátů aktiv pro malé a střední podniky a snížení jejich úvěrového tlaku by bylo jedním z mnoha inovativních postupů, jak vyřešit jejich potíže s financováním.

K červnu 2021 čínská platforma logistických služeb Lionbridge obsluhovala více než 3000 malých, středních a mikrologistických podniků a poskytla finanční podporu ve výši více než 900 milionů jüanů (asi 3,1 miliardy Kč) tím, že provedla hodnocení způsobilosti aktiv na základě velkých dat.

Některé průmyslové internetové platformy navíc poskytly finanční služby pro malé a střední podniky v průmyslovém řetězci tím, že obohatily informace a osvědčení o způsobilosti, jako je dodávka a skladování v dodavatelském řetězci.

K vyřešení problémů s nedostatečným úvěrováním a přímým financováním bude podle MIIT vynaloženo více úsilí na podporu zavádění a zlepšování podnikových dat a mechanismů sdílení informací a na podporu fintech s cílem posílit MSP ve financování inovací.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *