Vazby mezi Čínou a Laosem sklízejí plody rozmachu oboustranného obchodu

Čtyři laosští studenti v etnickém oblečení, kteří sedí pod jasnými světly v livestreamovém studiu v jihočínské autonomní oblasti Kuang-si Čuang (Guangxi Zhuang), propagují čajové produkty stovkám tisíc diváků v Laosu.

Mezi nimi je Boudsada Lathsakoumman, který byl před dvěma lety přijat na odbornou školu ve městě Liou-čou (Liuzhou). „Nikdy jsem nečekal, že si vytvořím pouto s čínskou čajovou kulturou,“ říká 21letý muž.

V roce 2019 se škola spojila s laoskou společností a vytvořila školicí základnu pro podporu talentů v čajovém průmyslu. „V posledních letech jsem se zúčastnil spousty soutěží v „umění přípravy čaje“ a získal jsem mnoho čínských přátel,“ říká Lathsakoumman, jeden z účastníků.

Mladý stážista, který se specializuje na řízení logistiky, zažil rychlou a efektivní logistiku, která posiluje vzkvétající ekonomiku elektronického obchodování v Číně.

„Studium v ​​provincii Kuang-si, která leží poblíž regionu Asociace národů jihovýchodní Asie (ASEAN), mi dává příležitost blíže se podívat na regionální konektivitu a větší vzájemnou spolupráci mezi Čínou a zeměmi ASEAN,“ říká.

Letos si připomínáme 60. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Laosem. V posledních letech stále více čínských podniků investuje v Laosu v oblastech, jako jsou těžba, elektrická energie, zemědělství a průmysl služeb.

V současné době se Čína stala druhým největším obchodním partnerem a zemí s největšími přímými zahraničními investicemi v Laosu.

Mezitím si produkty z Laosu získávají v Číně na popularitě. Společnost Beerlao, která je uvedena jako jedno z 10 nejlepších světových piv, je na čínském trhu od roku 2011 a Lao Brewery Co., Ltd., která nápoj vyrábí, se stala první společností ASEAN, která v roce 2012 sponzorovala výstavu China-ASEAN Expo.

Čína se během let stala největším zámořským trhem pro rychle prodávanou značku piva, což představuje zhruba 70 procent jejích celkových tržeb po celém světě.

Během letošního 18. veletrhu Čína-ASEAN, který skončil v pondělí, byl Laos potřetí vyhlášen Zemí cti (Country of Honor). Liang Yiguang, zástupce generálního tajemníka expo sekretariátu, uvedl, že řada speciálních produktů z Laosu, jako jsou pivo a káva, dostala na výstavě příležitost vstoupit na čínský trh.

Lathsakoumman se během letních prázdnin zúčastnil aktivity pořádané kampusem mládeže Čína-ASEAN a poprvé se vydal vysokorychlostním vlakem. „Vysokorychlostní železniční doprava v Číně je tak pohodlná a efektivní,“ říká.

Výstavba čínsko-laoské železnice probíhá v rámci iniciativy Hedvábné stezky.

V budoucnu se železnice stane důležitým hnacím motorem obou stran při vzájemné spolupráci v oblasti ekonomiky, obchodu, investic, cestovního ruchu, zaměstnanosti, kulturních výměn a výměn mezi lidmi, řekl laoský premiér Phankham Viphavanh.

Data ukazují, že objem dvoustranného obchodu mezi Čínou a Laosem nadále roste. V první polovině letošního roku dosáhl objem dvoustranného obchodu mezi oběma zeměmi 14,89 miliardy jüanů (asi 49 miliard Kč), což je meziroční nárůst o 36,8 procenta. Přímé zahraniční investice Číny v Laosu dosáhly 1,24 miliardy amerických dolarů (asi 26,6 miliardy Kč), což je v roce 2020 meziroční nárůst o 8,9 procenta.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *